Rekrutacja i wymagania na studia architektoniczne 2024/2025
Studia architektoniczne, podobnie do studiów artystycznych, rządzą się swoimi prawami, odległymi od pozostałych kierunków kształcenia. Aby dostać się na studia i rozpocząć naukę w Instytucie Wzornictwa należy przystąpić do egzaminu, złożonego z dwóch etapów. Pierwszy etap stanowi ocena dorobku kandydata w oparciu o portfolio prac i życiorys artystyczny, a drugi etap rozmowa kwalifikacyjna, mająca na celu ocenę predyspozycji kierunkowych.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Jak wyglądają studia architektoniczne w Koszalinie?
Kto może być dobrym kandydatem na studia architektoniczne w Koszalinie? Osoba posiadająca talenty plastyczne, wyobraźnię przestrzenną, cechuje się wysoko rozwiniętą kreatywnością i zdolnością do rozwiązywania problemów technicznych. Zatem, na tych studiach odnajdzie się ktoś, kto łączy w sobie artystyczną wrażliwość i zdolności techniczne.
Absolwenci mają możliwość rozwoju na wielu ścieżkach zawodowych, a wszystko uzależnione jest od ukończonej specjalności. Projektowanie mebli, tworzenie obrazów o charakterze reklamowym, budowanie przestrzeni użytkowych – to tylko część obowiązków, którymi mogą zająć się absolwenci studiów architektonicznych w Koszalinie.
Studenci Politechniki Koszalińskiej - bo właśnie na tej uczelni prowadzone jest kształcenie- biorą aktywny udział w różnego rodzaju wydarzeniach, mających na celu promocję ich dokonań. Organizują wystawy, uczestniczą w targach, konkursach, a nawet biorą udział w upiększaniu Miastka, miejscowości położonej na Pojezierzu Bytowskim, w województwie pomorskim.
Dodatkowo, mogą dołączyć do „The North Fashion”, czyli koła naukowego założonego przez grupę studentek, tworzących ubrania i biżuterię. Program studiów przewiduje zarówno teoretyczne ujęcie zagadnień kierunkowych, jak również ćwiczenia praktyczne pozwalające poznać, na przykład sztukę projektowania architektonicznego.
Studia architektoniczne w Koszalinie to studia dla tych, którzy chcieliby wnieść odrobinę kolorytu i w miarę możliwości ubarwić budynki, ulice, a także ludzi. Absolwenci będą tworzyć nowe formy, kształty- a wszystko po to, by przestrzeń i przedmioty wokół nas stały się bardziej przyjazne, ciekawe, intrygujące.
Współczesne studia architektoniczne charakteryzują się tym, że bardzo często studenci poszczególnych kierunków otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Kierunki studiów architektonicznych w Koszalinie - rekrutacja 2024/2025
Praca po studiach architektonicznych w Koszalinie
Absolwenci studiów architektonicznych w Koszalinie to osoby mające predyspozycje do zmieniania przestrzeni i przedmiotów służących człowiekowi. Ale co z tymi predyspozycjami robić? Absolwenci Komunikacji wizualnej trafiają w czasy, w których obraz staje się niemal najważniejszą formą przekazu.
Wykorzystywanie potencjału komunikacji wizualnej jest bardzo ważnym elementem strategii marek, a służy to wyróżnieniu na tle konkurencji, zademonstrowaniu wyznawanych wartości i zbudowaniu silnego wizerunku. Absolwenci będą mieli za zadanie oddziaływać na odbiorcę używając do tego fotografii, ilustracji, czy animacji i to w taki sposób, aby odbiorca bez problemu zrozumiał przekaz.
Osoby, które ukończyły wzornictwo mogą znaleźć zatrudnienie w firmie projektowej i zająć się wykonywaniem projektów mebli, biżuterii czy innych przedmiotów codziennego użytku. Dodać do tego możemy jeszcze firmy z branży modowej, agencje reklamowe, czy organizacje promujące kulturę i sztukę. Zapewne większość absolwentów marzy o założeniu własnej działalności projektowej skupiającej się na którejś branży przemysłu, który wymaga wzornictwa. A co po architekturze wnętrz? Można rozpocząć pracę w firmie zajmującej się projektowaniem wnętrz lub, na przykład mebli.
Ponadto, na absolwentów tego kierunku czekają galerie wystawowe, muzea, pracownie konserwatorskie, czy też organizacje rządowe i samorządowe. Lista możliwości zawodowych absolwentów studiów architektonicznych w Koszalinie jest całkiem długa, lecz ścieżki kariery uzależnione są od zadania sobie pytania- czy szukać etatu, czy też realizować się jako tzw. freelancer.