Studia dziennikarskie Bydgoszcz 2025 | woj. kujawsko pomorskie
Studia dziennikarskie w Bydgoszczy możesz podjąć w 1 uczelni publicznej: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.Są to studia realizowane w formie stacjonarnej, których program nauczania trwa od 3 do 5 lat. Studia pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu m.in.:gatunków dziennikarskich oraz tworzenia różnorodnych przekazów medialnych. Absolwenci studiów dziennikarskich odnajdują się w pracy w mediach, agencjach reklamowych, agencjach PR-owych, social mediach, marketingu.
Studia dziennikarskie Bydgoszcz
Rok akademicki
2025/2026
Forma studiów
stacjonarne
Poziom studiów
studia I stopnia, studia II stopnia
Czas trwania
3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)
Studia dziennikarskie w Bydgoszczy - kierunki studiów
Zobacz, na jakich uczelniach w Bydgoszczy są dziennikarskie
Co ma wpływ na wyniki wyszukiwania i
Gotowe
Co ma wpływ na wyniki wyszukiwania?
Na liście wyników wyszukiwania znajdują się wszystkie polskie uczelnie publiczne (państwowe) oraz promowane uczelnie niepubliczne (prywatne).
Kolejność profili partnerów w wynikach wyszukiwania zależy od określonych czynników. Więcej informacji o pozycjonowaniu znajdziesz w Regulaminie dostępnym tutaj
Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono
×
Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono
×
Profil tego partnera wyświetla się wyżej w wynikach wyszukiwania, ponieważ partner wykupił dodatkową, płatną usługę w otouczelnie.pl polegającą na pozycjonowaniu partnera w wynikach wyszukiwania.
Wszyscy wiemy, że aby dostać się na studia należy dołączyć do tzw. konkursu świadectw. Ale jakie przedmioty liczą się w procesie rekrutacji na studia dziennikarskie? Należy pochwalić się bardzo dobrymi wynikami z historii, wiedzy o społeczeństwie i języka polskiego. O języku obcym także nie warto zapominać, bo może on być dodatkowym atutem i mieć znaczący głos w kwestii przyjęcia na studia.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Ile punktów na studia dziennikarskie w Bydgoszczy
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy na rok 2024/2025 musieli uzyskać conajmniej 30 punktów na dziennikarstwo i komunikację społeczną.
Przyjęcie na poszczególne kierunki z obszaru studiów dziennikarskich odbywa się w ramach limitu miejsc w oparciu o listę rankingową kandydatów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym.
Limity miejsc na popularnych kierunkach dziennikarskich w Bydgoszczy:
Dziennikarstwo i komunikacja społeczna:
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego: 60
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Ile kosztują studia dziennikarskie w Bydgoszczy
Studia to zagadnienie, które może podzielić na różne sposoby. Dzielimy je ze względu na obszary tematyczne, stopnie, jak również koszty nauki, bowiem studia mogą być bezpłatne oraz odpłatne. Które są bezpłatne? Bezpłatne są wyłącznie studia stacjonarne realizowane w uczelniach publicznych. Oznacza to, że studiami płatnymi są studia niestacjonarne w uczelniach publicznych oraz studia stacjonarne i niestacjonarne w uczelniach niepublicznych.
Dziennikarstwo i komunikacja społeczna
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Kiedy wyniki rekrutacji
Każda uczelnia indywidualnie ustala termin, w którym informuje o wynikach rekrutacji. Pomimo tego, publikowane są one najczęściej w lipcu, a udostępniane zainteresowanym w internetowych systemach rejestracji kandydatów, znanych pod nazwą IRK, bądź ERK.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2025 w uczelniach publicznych w Bydgoszczy:
Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera: lipiec 2025
Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich: lipiec 2025
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego: lipiec 2025
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025).
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne?
Każda uczelnia może wymagać od kandydatów złożenia dokumentów w innej formie. Najczęściej dostarczane są one osobiście, czyli w siedzibie uczelni albo wysyłane pocztą tradycyjną, bądź przesyłane pocztą elektroniczną. Warto zwrócić uwagę na fakt, że każda uczelnia może wymagać także innego zestawu dokumentów. Należy zatem dokładnie zapoznać się z wymaganiami, aby dostarczany do uczelni zestaw był kompletny.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Składanie dokumentów dotyczy wyłącznie kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia, co oznacza, że etap ten rozpoczyna się wraz z otrzymaniem informacji o wynikach naboru. Co oczywiste, każdy etap postępowania kwalifikacyjnego ma swoje ramy czasowe, których nie wolno przekroczyć. Kandydaci, którzy spóźnią się ze złożeniem dokumentów mogą zostać skreśleni z listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia na studia.
Terminy składania dokumentów na studia 2025 w uczelniach publicznych w Bydgoszczy:
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego: lipiec 2025
Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera: lipiec 2025
Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich: lipiec 2025
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Chętnych do poznania świata mediów i nabycia warsztatu dziennikarskiego przybywa i na podstawie rosnącego zainteresowania kierunkami związanymi z tymi zagadnieniami uczelnie oferują różnorodne ścieżki kształcenia. Spoglądając na edukacyjną mapę naszego kraju warto przyjrzeć się bliżej Bydgoszczy, w której oferta studiów dziennikarskich wyda się kandydatom interesująca i warta rozpatrzenia.
To, co przemawia za podjęciem studiów dziennikarskich w Bydgoszczy to między innymi fakt, że kierunki kształcenia dostępne są zarówno w formie stacjonarnej, jak i niestacjonarnej. Należy jednak dokładnie zapoznawać się z propozycjami dydaktycznymi, ponieważ bardzo często pod pojęciem studiów niestacjonarnych kryją się jedynie studia zaoczne, a jak wiemy do grupy studiów niestacjonarnych należą także wieczorowe.
Czy studia zaoczne w zakresie dziennikarstwa to dobry pomysł? Oczywiście, że tak, należy jednak wiedzieć, jaki charakter posiada ta formuła nauki. Studia zaoczne to studia weekendowe, w ramach których studenci uczęszczają na zajęcia w soboty i niedziele. Program nauczania, identyczny do tego realizowanego na studiach dziennych, zdaje się mieć bardziej skondensowaną formę, co nie znaczy, że realizowany jest pobieżnie, wszakże studia dziennikarskie to liczne zajęcia praktyczne.
Zaletą niestacjonarnych studiów dziennikarskich jest czas wolny od poniedziałku do piątku. Można go poświęcić na pracę, nawet najprostszą, w jakiejś redakcji i jeszcze podczas studiów zbierać cenne doświadczenie. Poza tym, dzięki pracy można podreperować studencki budżet.
Studia dziennikarskie w Bydgoszczy to studia dla tych, którzy posiadają w sobie pasję i chęć dzielenia się nią z innymi. To studia praktyczne, skierowane do osób, które chcą się nauczyć opowiadać o czymś w taki sposób, aby zostać zrozumianym.
Studia dziennikarskie w Bydgoszczy, prowadzone głównie przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego to miejsce dla dociekliwych, wnikliwie analizujących problemy, łatwo nawiązujących kontakty z rozmówcami, o skłonnościach do krytycznej analizy i, kolokwialnie mówiąc, do drążenia tematu. Zatem, zanim podejmiesz decyzję o kierunku swojej nauki zadaj sobie kilka pytań.
Czy potrafisz myśleć samodzielnie i masz swoje zdanie, które potrafisz obronić? Czy masz w sobie tak wiele samozaparcia, aby dociekać prawdy na przekór innym? Wierzysz w siebie i w swój intelekt? Jeśli na wszystkie pytania odpowiedziałeś twierdząco, to znak że możesz zapoznać się z ofertą studiów dziennikarskich w Bydgoszczy. Do dzieła!
Czy studia dziennikarskie w Bydgoszczy są trudne?
Studia dziennikarskie w Bydgoszczy to przestrzeń kształcenia adresowana do osób zainteresowanych mediami, multimediami, dziennikarstwem, reklamą, public relations i innymi aspektami komunikowania. Chociaż obszar tych studiów nie jest duży, bowiem reprezentowany jest przez jeden kierunek, to zawiera w sobie wiele elementów i odnajdą się w nim kandydaci o różnych potrzebach edukacyjnych i różnych planach na zawodową przyszłość. Studia dziennikarskie w Bydgoszczy nie są trudne, choć program kształcenia złożony jest z wielu przedmiotów, które dzielą się na poszczególne grupy. Oznacza to, że studenci spotykają się nie tylko z gatunkami dziennikarskimi, etyką mediów, prawem mediów czy redagowaniem tekstów, ale również z socjologią kultury, ideami i systemami politycznymi czy historią współczesną.
Kierunki studiów dziennikarskich w Bydgoszczy - rekrutacja 2025/2026
Czy studia dziennikarskie w Bydgoszczy to studia z przyszłością?
Studia dziennikarskie w Bydgoszczy wprowadzają w sferę bardzo ciekawych zagadnień i przygotowują do wykonywania ciekawych zawodów. A jak odpowiedzieć na powyższe pytanie? Studia dziennikarskie w Bydgoszczy to studia z przyszłością, choć wiele osób mogłoby polemizować z tą oceną. Dlaczego? Ponieważ wiele osób trudniących się dziennikarstwem bądź ogólnie pracą w mediach, nie posiada ku temu wykształcenia. Tak rzeczywiście jest, zwłaszcza dzisiaj, kiedy obowiązki mediów przejmują nierzadko kanały społecznościowe, „sprzedając” często użytkownikom niesprawdzone informacje. Ale właśnie dlatego studia dziennikarskie w Bydgoszczy to studia z przyszłością, ponieważ kształcą profesjonalistów, poważnie i rzetelnie podchodzących do swoich obowiązków. Oni, absolwenci tego obszaru kształcenia, są nadzieją dla świata mediów i przekazywania informacji.
Praca po studiach dziennikarskich w Bydgoszczy
Oprócz ukończenia studiów i posiadania umiejętności warsztatowych, warto posiadać wiedzę z zakresu własnych zainteresowań. O mediach nie stanowią tylko dziennikarze mogący pochwalić się poprawną polszczyzną i umiejętnością przekazywania informacji.
To znak, że warto być wyspecjalizowanym w danej dziedzinie i zająć się nią całkowicie. Takimi dziedzinami mogą być: sport, polityka, gospodarka, muzyka, film, czy motoryzacja. Niezależnie od tego, jaki kierunek tematyczny wybierzecie, czeka na was praca w redakcjach; radiowych, telewizyjnych, prasowych, internetowych.
Możecie znaleźć zatrudnienie w mediach lokalnych, ogólnopolskich, choć droga dziennikarza zwykle przebiega w taki sposób, że rozpoczyna się ją w niewielkim medium lokalnym, na przykład radiu czy gazecie, a z biegiem lat pnie się po szczeblach kariery, ukoronowaniem której jest praca w dużym, znaczącym, opiniotwórczym medium ogólnopolskim.
W dobie Internetu możliwości zawodowych jest więcej. Dziennikarze prowadzą własne blogi, kanały YouTube, czy profile w mediach społecznościowych. Możecie także stworzyć własną stację radiową, nadają audycje w Internecie, stąd nie potrzebującą koncesji, jak w przypadku rozgłośni tradycyjnych.
Dzisiaj dziennikarze mają spore pole do popisu i nierzadko nie pracują wyłącznie w jednym medium; prowadzą audycje w radiu, piszą felietony do czasopism, a wieczorami stają się gospodarzami programów w telewizji. Wy też tak możecie. Potrzebne są tylko: pasja, dużo pracy i jeszcze więcej cierpliwości, bo zawód dziennikarza należy do wymagających.
POPULARNE KIERUNKI W BYDGOSZCZY POLECANE DLA CIEBIE
Dziennikarstwo i komunikacja społeczna- studia I i II-stopnia, prowadzone w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym, ze specjalnościami: Reklama, promocja, rzecznictwo prasowe, Dziennikarstwo sportowe, Dziennikarstwo międzynarodowe i nowe media (specjalność dwujęzyczna).
WYŻSZA SZKOŁA BANKOWA W BYDGOSZCZY STUDIA DZIENNIKARSKIE
Uczelnie niepubliczna, czyli Wyższa Szkoła Bankowa w Bydgoszczy w zakresie studiów dziennikarskich prowadzi studia podyplomowe na kierunku: Dziennikarstwo multimedialne dla praktyków.