Propozycja kształcenia w zakresie szybkiego prototypowania jest odpowiedzią na potrzeby gospodarcze wiążące się z rozwojem nowych urządzeń i maszyn bardzo istotnych dla rozwiniętych technologicznie społeczeństw. Kierunek związany jest z postępowością i innowacyjnością coraz to nowych produktów, które pojawiają się na rynku.
Studenci uczą się posługiwać programami do komputerowego wspomagania projektowania, skanerów i drukarek 3D oraz wspomaganego komputerowo wytwarzania części na maszynach sterowanych numerycznie. Program kształcenia wypełniony jest przedmiotami, które skumulowane są w pięciu modułach edukacyjnych takich jak: elementy wzornictwa przemysłowego, projektowanie i konstruowanie z wykorzystaniem modelowania trójwymiarowego, skanery i drukarki 3D, obrabiarki sterowane numerycznie (CNC), budowa i badania prototypów urządzeń i maszyn.
Absolwenci zatrudniani są w przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego, przedsiębiorstwach skoncentrowanych na wytwarzaniu i eksploatacji maszyn, w jednostkach serwisowych i handlowych, jednostkach nadzoru technicznego produktów i materiałów, jednostkach konsultingowych.