Nie od dziś wiadomo, że osoby nieletnie są narażone na negatywne oddziaływania ze strony środowiska rówieśniczego oraz innych obszarów, w których się obracają, co może przełożyć się na ich społeczne niedostosowanie, nieumiejętność przestrzegania zasad i norm, a nawet do łamania prawa. Na szczęście specjaliści do spraw resocjalizacji nieletnich mogą przyjść z pomocą.
Resocjalizacja nieletnich jest propozycją kształcenia, której absolwenci bez trudu znajdują zatrudnienie na współczesnym rynku pracy – w końcu zakłady karne i poprawcze są oblegane, w związku z czym rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów z obszaru resocjalizacji. W trakcie nauki poznasz metody oddziaływań profilaktycznych, nauczysz się rozpoznawania objawów niedostosowania społecznego, zgłębisz najważniejsze zagadnienia psychologiczne oraz prawne, a także weźmiesz udział w licznych zajęciach praktycznych.
Po ukończeniu kształcenia na resocjalizacji nieletnich, abiturienci będą mogli się zatrudnić w ośrodkach wychowawczych, domach dziecka, domach opieki społecznej, zakładach poprawczych i karnych, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, szkołach specjalnych oraz innych placówkach oświatowych.
Resocjalizacja nieletnich skierowana jest do tych studentów pedagogiki, którzy szczególnie zainteresowani są problematyką ściśle związaną np. z: resocjalizacją dzieci i młodzieży niedostosowanych społecznie, a także profilaktyką społeczną, której celem jest zapobieganie powstawaniu zjawisk patologicznych i dewiacyjnych wśród dzieci i młodzieży. Studenci szkolą się w zakresie m.in.: diagnozowania, projektowania, prowadzenia i ewaluacji procesu resocjalizacji.
W programie tej ścieżki kształcenia znajdują się przedmioty poświęcone m.in.: zasado kreowania warunków środowiska lokalnego systemów wychowawczych o charakterze profilaktycznym i korekcyjnym; strategiom wzmacniania kompetencji wychowawczych rodziców i opiekunów prawnych; strategiom rozwijania różnych form współpracy instytucji formalnych z podmiotami prowadzącymi działanie pozainstytucjonalne.
W programie studiów na resocjalizacji nieletnich znajdują się takie przedmioty, jak np.:
Studia w Poznaniu, które związane są z tą ścieżką kształcenia, przygotowują absolwentów do podjęcia pracy na stanowiskach wymagających znajomości m.in.: technik komunikacyjnych oraz nowoczesnych narzędzi stosowanych w działaniach profilaktycznych i resocjalizacyjnych w obszarze pracy z dziećmi i młodzieżą; źródeł i konsekwencji zjawisk dewiacyjnych wśród dzieci i młodzieży; współczesnych koncepcji terapii, profilaktyki i resocjalizacji; prawnych, społecznych i etycznych aspektów organizacji i funkcjonowania placówek resocjalizacyjnych.
Absolwenci resocjalizacji nieletnich mogą aplikować na takie stanowiska jak np.: wychowawca, pedagog, kurator, pracownik policji lub straży miejskiej, a także pracownik organizacji, stowarzyszenia lub fundacji na rzecz osób z problemami życiowymi czy dla osób znajdujących się w sytuacji kryzysowej. Osoby, które ukończyły tę ścieżkę kształcenia, są przygotowane do pracy m.in. z dziećmi i młodzieżą zagrożonymi niedostosowaniem społecznym, osobami opuszczającymi placówki resocjalizacyjne czy z ofiarami i sprawcami przemocy lub osobami uzależnionymi.
Absolwent resocjalizacja nieletnich może szukać zatrudnienia w takich miejscach jak np.:
Resocjalizacja nieletnich to ścieżka kształcenia, którą w Poznaniu można studiować w ramach kierunku pedagogika.
Absolwenci pedagogiki wyróżniają się m.in. wysoko rozwiniętymi umiejętnościami, wiedzą oraz kompetencjami emocjonalno-społecznymi, a także zdolnościami interpersonalnymi. Uczelnie w Poznaniu oferują studentom pedagogiki wiele ścieżek kształcenia, które poświęcone są różnorodnym aspektom tej dziedziny. Pedagodzy są przygotowani do pracy np. na stanowisku nauczyciela, opiekuna, wychowawcy, coacha, szkoleniowca, tutora, specjalisty ds. PR czy specjalisty ds. HR.
Dowiedz się więcej: pedagogika studia w Poznaniu
Zobacz także: