Jesteś wyjątkowo kreatywny i uzdolniony artystycznie? Posiadasz szeroko rozwinięte umiejętności manualne? Lubisz pracę z najmłodszymi dzięki posiadaniu empatii, wyrozumiałości i cierpliwości? Interesują cię przede wszystkim nauki społeczne, dlatego właśnie z nimi chciałbyś związać swoją przyszłość? Twierdząca odpowiedź na wymienione pytania powinna stanowić doskonały pretekst do wyboru pedagogiki środowiskowej i animacji społeczności lokalnych na ścieżkę swojego kształcenia!
W trakcie edukacji zapoznasz się z dziedzinami z obszaru psychologii, pedagogiki oraz socjologii, zrozumiesz wpływ kultury i sztuki na społeczności ludzkie, a przede wszystkim nauczysz się technik organizacji czasu w sposób ciekawy dla potencjalnych odbiorców.
Po ukończeniu kształcenia będziesz mógł postarać się o zatrudnienie w placówkach oświatowych, niektórych jednostkach administracyjnych, wybranych instytucjach kultury, czy prywatnych firmach związanych z animacją czasu wolnego dzieci i młodzieży.
Studia na pedagogice środowiskowej i animacji społeczności lokalnych pozwalają studentom zdobyć wiedzę i umiejętności, które niezbędne są np. do: projektowania programów aktywizujących społeczności lokalne; podejmowania kreatywnych i odważnych inicjatyw społecznych; nawiązywania efektywnej współpracy z jednostkami, grupami i społecznościami lokalnymi. Absolwenci tej ścieżki kształcenia są gotowi m.in. do: kreowania i moderowania zmian; inspirowania, motywowania, angażowania i wspierania podopiecznych; budowania otwartych i świadomych społeczności lokalnych.
W programie studiów na pedagogice środowiskowej i animacji społeczności lokalnych znajdują się takie przedmioty, jak np.:
Studia w Poznaniu, które związane są z tą ścieżką kształcenia, przygotowują absolwentów do podjęcia pracy na stanowiskach wymagających znajomości m.in.: narzędzi, technik i metod stosowanych w efektywnych kampaniach społecznych; specyfiki współpracy organizacji rządowych i pozarządowych w zakresie organizacji działań o charakterze społecznym; metod aktywizowania osób w różnym wieku.
Absolwenci pedagogiki środowiskowej i animacji społeczności lokalnych mogą szukać zatrudnienia m.in. w: domach kultury, placówkach opiekuńczo-wychowawczych, instytucjach pomocy społecznej, klubach seniora, świetlicach szpitalnych, ośrodkach kuratorskich, organizacjach pozarządowych czy placówkach administracji publicznej. Osoby, które ukończyły tę ścieżkę kształcenia, mogą także rozpocząć własną działalność w zakresie szeroko pojętej animacji społeczności.
Absolwent pedagogiki środowiskowej i animacji społeczności lokalnych może szukać zatrudnienia w takich miejscach jak np.:
Pedagogika środowiskowa i animacji społeczności lokalnych to ścieżka kształcenia, którą w Poznaniu można studiować w ramach kierunku pedagogika.
Studenci kierunku pedagogika szkolą się teoretycznie i praktycznie w zakresie m.in.: planowania, organizowania i prowadzenia działań opiekuńczo-wychowawczych i dydaktycznych; realizacji działań z zakresu pomocy społecznej i resocjalizacji; zrozumienia czynników kształtowania świadomości człowieka. Studia pedagogiczne przygotowują absolwentów do pracy np. z dziećmi, młodzieżą, osobami niepełnosprawnymi, starszymi lub niedostosowanymi społecznie, a także z rodzinami i grupami społecznymi.
Pedagog może aplikować na takie stanowisko jak np.: wychowawca, opiekun, nauczyciel (po uzyskaniu odpowiednich uprawnień) czy animator kultury. Ponadto kompetencje pedagogów cenione są w zawodach m.in.: trenera, szkoleniowca, doradcy zawodowego czy specjalisty ds. HR. Absolwenci pedagogiki mogą również rozpocząć własną działalność gospodarczą w zakresie usług np. opiekuńczych, wychowawczych, dydaktycznych.
Dowiedz się więcej: pedagogika studia w Poznaniu
Zobacz także: