Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Konstrukcje budowlane to interdyscyplinarna propozycja kształcenia, która jest adresowana do osób zainteresowanych dziedzinami ścisłymi, a szczególnie aspektem związanym z budownictwem. Wybierając kształcenie na konstrukcjach budowlanych, wybierasz sukcesywne poszerzanie pragmatycznych kompetencji oraz zyskujesz szansę na wzięcie udziału w licznych zajęciach praktycznych.
Podczas kształcenia poznasz istotę materiałoznawstwa, dzięki któremu nauczysz się właściwego doboru materiałów do poszczególnych celów budowlanych, zyskasz wiedzę na temat tworzenia projektów i ich późniejszej realizacji, a także nauczysz się realizacji, modernizacji i utrzymania obiektów budowlanych oraz zapoznasz się z produkcją materiałów i elementów budowlanych.
Absolwenci konstrukcji budowlanych znajdą zatrudnienie w biurach projektowych, zajmą się realizacją powstałych projektów w terenie, będą testować wytrzymałość materiałów w placówkach badawczo-naukowych lub zdecydują się na rozpoczęcie kariery freelancera. Mogą też założyć własną działalnośc gospodarczą.
Studenci konstrukcji budowlanych poznają m.in.: podstawy matematyki stosowanej; specyfikę konstrukcji metalowych, betonowych i zespolonych; zastosowanie inżynierii budowlanej; zasady zarządzania przedsiębiorstwami; techniki wykonywania pomiarów inżynierskich. W programie tej ścieżki kształcenia znajdują się przedmioty poświęcone np.: teorii sprężystości i plastyczności; analizom numerycznym; dynamice konstrukcji; metodom budownictwa zrównoważonego.
Studia na konstrukcjach budowlanych pozwalają studentom zrozumieć także najważniejsze założenia nowoczesnego projektowania, realizowania inwestycji czy zarządzania budynkami z zastosowaniem technologii modelowania informacji o budynku BIM. Ponadto uczestnicy zajęć praktycznych rozwijają cenne umiejętności np. komunikacyjne, organizacyjne lub zarządcze, niezbędne do rozwiązywania prostych i skomplikowanych problemów inżynierskich.
Studia w Poznaniu, które związane są z tą ścieżką kształcenia, przygotowują absolwentów do podjęcia pracy na stanowiskach wymagających znajomości m.in.: zasad kierowania robotami budowlanymi; metod projektowania konstrukcji budowlanych; specyfiki inwestycji budowlanych w Polsce i za granicą; technicznych i prawnych aspektów realizowania złożonych i prostych inwestycji budowlanych.
Absolwenci konstrukcji budowlanych mogą podjąć pracę np. w przedsiębiorstwie obsługującym infrastrukturę drogową i kolejową, przedsiębiorstwie realizującym inwestycje budowlane czy w biurze projektowym. Osoby, które ukończyły tę ścieżkę kształcenia, mogą ubiegać się o otrzymanie uprawnień umożliwiających pełnienie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Dzięki temu absolwenci mogą aplikować na stanowisko m.in. kierownika budowy, projektanta czy inspektora nadzoru.
Absolwent konstrukcji budowlanych może szukać zatrudnienia w takich miejscach jak np.:
Konstrukcje budowlane to ścieżka kształcenia, którą w Poznaniu można studiować w ramach kierunku budownictwo.
Studenci budownictwa, w zależności od wybranej ścieżki kształcenia, szkolą się w zakresie m.in.: kierowania procesem budowlanym; projektowania budynków o różnym zastosowaniu; stosowania najnowszych technologii i odpowiednich materiałów w budownictwie; zarządzania, nadzorowania i koordynowania przedsięwzięciami inwestycyjnymi; realizowania zadań praktycznego wykonawstwa budowlanego. Uczelnie w Poznaniu pozwalają studentom tego kierunku zdobywać również wczesne doświadczenie zawodowe dzięki licznym współpracom z przedsiębiorstwami i organizacjami branżowymi.
Absolwenci budownictwa mogą ubiegać się o otrzymanie zezwolenia na pełnienie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie – dzięki temu mogą oni aplikować np. na stanowiska kierownicze, wykonawcze, projektanckie lub nadzorcze m.in. w biurach projektowych, przedsiębiorstwach budowlanych, urzędach związanych z administracją nieruchomościami czy w ośrodkach naukowo-badawczych. Ponadto osoby, które ukończyły tę ścieżkę kształcenia, mogą rozpocząć własną działalność gospodarczą.
Dowiedz się więcej: budownictwo studia w Poznaniu
Zobacz także: