Nie ulega wątpliwości, że każdy z nas narażony jest na pewne zagrożenia społeczne, które powinny być pod kontrolą badaczy i specjalistów. Psychologia zagrożeń społecznych jest szeroką propozycją kształcenia, która obejmuje takie dziedziny, jak między innymi psychologię, socjologię, pedagogikę oraz resocjalizację, jednocześnie znajdując wspólny mianownik dla każdej z tych dyscyplin.
Jeżeli zdecydujesz się na rozpoczęcie kształcenia na psychologii zagrożeń społecznych, zapoznasz się z definicją pojęć, określających najważniejsze zjawiska socjologiczne. Wzbogacisz kompetencje interpersonalne celem umiejętnego radzenia sobie z problemami przyszłych klientów. Ponadto wykształcisz w sobie empatię i zdolność do prowadzenia rozmowy w sposób cenny z diagnostycznego punktu widzenia. W programie zajęć znajdują się przedmioty takie jak: dewiacje i zachowania agresywne, psychopatologia, przeciwdziałanie zachowaniom siuicydalnym.
Jakie możliwości zawodowe czekają na absolwentów psychologii zagrożeń społecznych? Przede wszystkim takie, które wiążą się z placówkami diagnostycznymi, jednostkami zajmującymi się badaniem pewnych zjawisk socjologicznych, a także prewencją zdrowia psychicznego.
Psychologia zagrożeń społecznych to ścieżka kształcenia, która skierowana jest w szczególności do osób zainteresowanych np.: szeroko pojętym bezpieczeństwem, analizą zachowań ludzkich oraz postępowaniem w sytuacjach zagrożenia. W programie tej ścieżki kształcenia znaleźć można przedmioty poświęcone np.: mechanizmom psychologicznym występującym w sektach; zależności zachowań agresywnych oraz ich źródłom, rodzajom i skutkom; profilaktyce i prewencji zagrożeń społecznych; zasadom i normom etycznym w zakresie pomocowym w środowiskach zagrożonych problemami patologicznymi.
Studia na psychologii zagrożeń społecznych pozwalają studentom zrozumieć m.in.: specyfikę interakcji personalnych w zakresie przeciwdziałania zachowaniom dewiacyjnym i suicydalnym; mechanizmy zachowań agresywnych i przemocy emocjonalnej; techniki manipulacji psychologicznych. Uczestnicy zajęć szkolą się w zakresie np.: obserwacji i interpretacji zjawisk społecznych i zagrożeń środowiskowych; analizowania mechanizmów psychomanipulacji w sektach; analizowania motywów i wzorów ludzkich zachowań; planowania strategii bezpieczeństwa społecznego; przeprowadzania interwencji psychologicznej.
W programie studiów na psychologii zagrożeń społecznych znajdziesz takie przedmioty, jak np.:
Studia w Poznaniu, które związane są z tą ścieżką kształcenia, przygotowują absolwentów do podjęcia pracy na stanowiskach wymagających znajomości m.in.: rodzajów zagrożeń społecznych oraz sposobów zapobiegania im; metodom przewidywania oraz niwelowania negatywnych konsekwencji sytuacji konfliktowych lub stanowiących zagrożenie społeczne; psychospołecznych aspektów powstawania zjawisk dewiacyjnych.
Absolwenci psychologii zagrożeń społecznych mogą podjąć pracę np. w: służbach mundurowych, placówkach edukacyjnych czy w urzędach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo społeczne. Osoby, które ukończyły tę ścieżkę kształcenia, mogą szukać zatrudnienia m.in. w: systemach oświaty, ośrodkach resocjalizacyjnych, policji, ośrodkach kuratorskich, organizacjach rządowych i pozarządowych czy w prywatnym gabinecie psychologicznym.
Absolwent psychologii zagrożeń społecznych może szukać zatrudnienia w takich miejscach jak np.:
Psychologia zagrożeń społecznych to ścieżka kształcenia, którą w Poznaniu można studiować w ramach kierunku psychologia.
Psychologia to kierunek interdyscyplinarny. Uczelnie w Poznaniu oferują studentom psychologii wiele ścieżek kształcenia, które poświęcone są różnym aspektom tej dziedziny. Absolwenci psychologii mogą szukać zatrudnienia np. w poradniach pedagogiczno-psychologicznych, szpitalach, klinikach, gabinetach i ośrodkach terapeutycznych, ośrodkach penitencjarnych i resocjalizacyjnych, przedsiębiorstwach, korporacjach, biurach doradztwa zawodowego czy w agencjach marketingowych.
Dowiedz się więcej: psychologia studia w Poznaniu
Zobacz także:
rekrutacja na studia w Poznaniu