Chciałbyś lepiej zrozumieć ludzką naturę? Wpływ biologii i zaburzeń w działaniu układu nerwowego na funkcjonowanie psychologiczne człowieka wydaje ci się nadzwyczaj ciekawy? Marzysz o lepszym zrozumieniu działania tak skomplikowanego narządu, jakim niewątpliwie jest ludzki mózg? Jeśli tak, to wybór neuropsychologii najprawdopodobniej okaże się strzałem w dziesiątkę!
Neuropsychologia jest interdyscyplinarną propozycją kształcenia, która znajduje wspólny mianownik pomiędzy emocjonalnością, zachowaniem i ogólnie pojętą psychiką człowieka, a działaniem jego układu nerwowego, ze szczególnym uwzględnieniem mózgu. Wybierając neuropsychologię, poznasz metody rozpoznawania zaburzeń neurologicznych, dowiesz się nieco o najważniejszych technikach diagnostycznych chorób otępiennych oraz zrozumiesz, w jaki sposób prowadzić rozmowy z klientami.
Na abiturientów neuropsychologii czeka wiele możliwości zawodowych, związanych przede wszystkim z diagnostyką i terapią zaburzeń psychologicznych, związanych z uszkodzeniami neurologicznymi. Gabinety psychologiczne, fundacje, ośrodki psychoterapii, kliniki, placówki rehabilitacyjne oraz szpitale to niektóre z propozycji kariery.
Specjalności na kierunku psychologia
Neuropsychologia to ścieżka kształcenia, która poświęcona m.in.: narzędziom i metodom pracy terapeutyczno-diagnostycznej z dziećmi i młodzieżą; potrzebom i problemom osób nieletnich; rozwojowi umiejętności emocjonalno-społecznym dzieci i młodzieży; zasadom diagnozy predyspozycji zawodowych młodzieży licealnej. W programie neuropsychologii znajdują się przedmioty poświęcone np.: emocjonalnemu, biologicznemu i społecznemu rozwojowi człowieka; specyfice psychopatologii wieku rozwojowego; rozwojowi psychoruchowemu dziecka.
W trakcie nauki studenci rozwijają także cenne umiejętności komunikacyjne, analityczne i organizacyjne, które niezbędne są m.in. do: przeprowadzania profesjonalnego wywiadu klinicznego; oceniania uwarunkowań zaburzeń psychicznych; prowadzenia rehabilitacji neuropsychologicznej. Ponadto uczestnicy zajęć poznają również np. prawne, etyczne i społeczne aspekty pracy psychologa.
W programie studiów na neuropsychologii znajdziesz takie przedmioty, jak np.:
Studia w Poznaniu, które związane są z tą ścieżką kształcenia, przygotowują absolwentów do podjęcia pracy na stanowiskach wymagających znajomości m.in.: metod rehabilitacji neuropsychologicznej; technik komunikacyjnych stosowanych w pracy psychologa z dziećmi i młodzieżą lub z osobami dorosłymi; rodzajów zaburzeń psychicznych oraz sposobów ich leczenia; specyfiki rozwoju człowieka na różnych etapach jego życia.
Neuropsychologia przygotowują absolwentów do pracy m.in. na stanowisku doradczym, analitycznym, eksperckim lub związanym z poradnictwem, i profilaktyką społeczną. Osoby, które ukończyły tę ścieżkę kształcenia, mogą liczyć na zatrudnienie m.in. w: publicznych i niepublicznych szpitalach lub przychodniach; placówkach edukacyjnych; klinikach i gabinetach psychoterapii; poradniach pedagogiczno-psychologicznych; placówkach dla osób nietypowo rozwijających się; domach opieki dla osób wykazujących schorzenia neurologiczne.
Absolwent neuropsychologii może szukać zatrudnienia w takich miejscach jak np.:
Neuropsychologia to ścieżka kształcenia, którą w Poznaniu można studiować w ramach kierunku psychologia.
Uczelnie w Poznaniu oferują studentom psychologii wiele ścieżek kształcenia, które poświęcone są różnorodnym aspektom tej dziedziny. Osoby, które ukończyły psychologię, przygotowane są zarówno np. do kontynuowania pracy badawczej, jak i wykonywania zawodu psychologa w środowisku klinicznym, biznesowym, kulturalnym czy marketingowym. Zdolności psychologów cenione są na różnorodnych stanowiskach – absolwenci tego kierunku mogą pełnić funkcje np. kierownicze, doradcze, coachingowe, terapeutyczne czy eksperckie. Ponadto absolwenci psychologii przygotowani są do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej.
Dowiedz się więcej: psychologia studia w Poznaniu
Zobacz także:
rekrutacja na studia w Poznaniu