Kierunki studiów w Lublinie związane z tą dyscypliną łączą elementy urbanistyki, architektury, ekologii i inżynierii środowiska. Celem tych studiów jest przygotowanie specjalistów, którzy będą projektować przestrzenie miejskie w sposób zrównoważony, uwzględniając potrzeby ekologiczne, społeczne oraz adaptację do zmieniającego się klimatu.
Uczelnie w Lublinie uwzględniły w ramach tego programu podstawy wprowadzenia do urbanistyki, planowania przestrzennego, ekologii miast oraz podstawowych zasad projektowania. Studenci zdobywają podstawową wiedzę z zakresu urbanistyki, architektury czy prawa przestrzennego. W dalszych latach kształcenie koncentruje się na praktycznych aspektach projektowania przestrzeni miejskich i zarządzania przestrzenią publiczną.
Program składa się z wykładów, seminariów, ćwiczeń oraz praktyk zawodowych. W trakcie studiów uczestnicy zdobywają zarówno teoretyczną, jak i praktyczną wiedzę na temat projektowania przestrzeni miejskich, zarządzania środowiskiem i przestrzenią publiczną.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku zielona urbanistyka możemy podzielić na:
1. Typ
-
studia II stopnia (magisterskie).
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Absolwenci potrafią tworzyć koncepcje przestrzeni miejskich, takich jak parki, place czy skwery z uwzględnieniem potrzeb mieszkańców i integracją elementów ekologicznych. Tworzą plany zagospodarowania przestrzennego miast i obszarów podmiejskich, w tym uwzględnianie zasad zrównoważonego rozwoju, takich jak zachowanie terenów zielonych.
Oceniają wpływ projektów urbanistycznych na środowisko, w tym analizują oddziaływanie na ekosystemy, jakość powietrza czy bioróżnorodność w miastach. Identyfikują i oceniają ryzyko związane z zagrożeniami klimatycznymi, takimi jak powodzie, fale upałów czy zanieczyszczenia powietrza.
Wykorzystują nowoczesne technologie w planowaniu miast, takie jak Internet Rzeczy, inteligentne systemy transportowe, monitorowanie jakości powietrza czy zarządzanie infrastrukturą. Biegle posługują się oprogramowaniem do projektowania przestrzennego, np. AutoCAD, ArcGIS.