Metody badawcze fizyki są obecnie wykorzystywane w wielu różnorodnych gałęziach przemysłu. Jednak branżą, która najczęściej i najbardziej intensywnie stosuje techniki fizyczne jest medycyna. Działy medyczne , w których widoczny jest wpływ tej nauki przyrodniczej to : radiodiagnostyka, radiodiagnostyka oraz fizykoterapia. Część z nas może sobie nawet nie zdawać sprawy, że wykonując tak powszechne i ogólnodostępne badanie USG, korzystamy z dokonań fizyki.
Nieustanny rozwój medycyny i pojawianie się nowych metod diagnostycznych i badawczych, implikuje zapotrzebowanie na specjalistów z tego obszaru. Jednym z kierunków, który kształci przyszłych pracowników szeroko pojętej służby zdrowia jest kierunek fizyka medyczna w Trójmieście.
Idealnymi kandydatami na studia medyczne w Trójmieście będą osoby posiadające wiedzę z obszaru nauk ścisłych, chemicznych, biologicznych i przede wszystkim, fizycznych. Dodatkowym atutem będzie także posiadanie takich cech, jak odpowiedzialność, zaangażowanie czy zdolność analitycznego myślenia. Jeżeli spełniasz powyższe warunki, to koniecznie weź udział w rekrutacji na ten kierunek.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku fizyka medyczna możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
Studia na kierunku fizyka medyczna w Trójmieście realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Trójmieście umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.
2. Program studiów i przedmioty
Uczelnie w Trójmieście coraz częściej decydują się na wprowadzenie do swoich ofert kształcenia studiów medycznych, które mimo swojego wymagającego programu, cieszą się dużym zainteresowaniem studentów. Pełną listę uczelni, na których możesz realizować kierunek fizyka medyczna, znajdziesz w dziale poniżej.
Program nauczania na kierunku fizyka medyczna oscyluje wokół treści powiązanych z naukami matematycznymi, fizycznymi, biologicznymi i medycznymi, dzięki czemu studenci zdobędą wszechstronne wykształcenia. Jako student zyskasz kompleksowo przygotowanie teoretyczne, ale także cenne umiejętności praktyczne. Na licznych warsztatach nauczysz się obsługi specjalistycznej aparatury badawczej, a także poznasz tajniki:
-
radioterapii
-
radiologii
-
medycyny nuklearnej
Uzyskaną wiedzę wykorzystasz podczas kilkutygodniowych praktyk zawodowych, które zrealizujesz w jednostkach publicznej lub niepublicznej służby zdrowia.