Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Studia na kierunku bezpieczeństwo i higiena pracy to studia podyplomowe, których program kształcenia trwa 1 rok. Studia możesz podjąć w formie niestacjonarnej oraz online.
Bezpieczeństwo i higiena pracy to studia podyplomowe w Bydgoszczy, które w ramach licznych zajęć umożliwiają uczestnikom zapoznanie się z zagadnieniami związanymi z organizowaniem stanowiska pracy.
Studia przygotowują kadrę specjalistów, którzy są przygotowani do realizowania twórczych zadań służby BHP. Mogą także podnieść swoje kwalifikacje, gdy wykonują pracę związaną z zarządzaniem bezpieczeństwem i higieną pracy czy oceną ryzyka zawodowego.
Studia w Bydgoszczy realizowane w ramach kierunku bezpieczeństwo i higiena pracy są skierowane głównie do absolwentów szkół wyższych – w szczególności technicznych. Kandydatem mogą być też osoby pragnące zyskać przygotowanie do pracy w służbie bezpieczeństwa i higieny pracy.
To również doskonała propozycja dla pracowników przedsiębiorstw świadczących usługi w tym zakresie, kadry placówek szkoleniowych, nauczycieli i wykładowców w dziedzinie bezpieczeństwa oraz ochrony człowieka w środowisku pracy.
To kształcenie zarezerwowane wyłącznie dla absolwentów Uczelni wyższych – dowolnego stopnia czy ścieżki dydaktycznej. Należy jednak pamiętać, że przyjęcie na studia podyplomowe wiąże się także z koniecznością uiszczania regularnych opłat ze semestr. Mogą one zostać rozłożone na raty.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Studia na kierunku bezpieczeństwo i higiena pracy realizowane są w trybie hybrydowym. Część zajęć ma formę online – wykorzystując elementy czatu i wideokonferencji. Część z nich odbywa się stacjonarnie na Uczelni – głównie ćwiczenia.
Dydaktykę wspiera kadra wykwalifikowanych wykładowców oraz praktyków zawodowych, którzy każdego dnia organizują pracę oraz identyfikują zagrożenia zawodowe. Poza zajęciami teoretycznymi studenci biorą udział także w praktykach zawodowych, w ramach których uczą się, jak sprostać wymaganiom stawianym przez przyszłą pracę.
Wszystkie przedmioty realizowane są jako aktywne warsztaty, a wykładowcy wykorzystują do ich przeprowadzenia np. analizę studium przypadków. Uczestnicy włączają się więc w proces edukacji i znacznie łatwiej przyswajają wiedzę teoretyczną czy praktyczną w zakresie BHP.
Siatka godzin została podzielona na moduły zajęć ogólnych oraz kierunkowych, które dotyczą ergonomii, zagrożenia w środowisku pracy, oceny ryzyka zawodowego czy metodyki prowadzenia szkoleń z zakresu BHP.
Na pierwszym semestrze uczestnicy zapoznają się głównie z prawnymi aspektami ochrony pracy czy nadzorem państwowym nad warunkami pracy. Drugi semestr obejmuje tematyczne grupy zajęć – zarządzanie bezpieczeństwem pracy czy narzędzia informatyczne i ich bezpieczeństwo.
Autorski program kształcenia przygotowano przy wsparciu praktyków zawodowych i absolwentów, dzięki czemu studentom dostarczane są najbardziej potrzebne informacje.
Studia na kierunku bezpieczeństwo i higiena pracy, możemy podzielić na:
2. Tryb:
Po ukończeniu studiów na kierunku bezpieczeństwo i higiena pracy uczestnicy wykazują się znajomością podstawowych zasad organizacji pracy, prawa pracy i kształtowania jej warunków, uwzględniając obowiązujące na terenie UE przepisy prawne.
Wykazują się również obszerną wiedzą w zakresie technik wspomagających zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy. Potrafią przeprowadzać analizę ryzyka zawodowego, rozpoznawać i ograniczać szkodliwy wpływ na zdrowie oraz życie pracowników czy zagrożenia, jakie występują w środowisku pracy.
Znają także metody ograniczania negatywnego wpływu procesów produkcyjnych oraz technologicznych na środowisko naturalne i potrafią zastosować je w praktyce. Absolwent wykazuje się również wiedzą w zakresie norm międzynarodowych w zarządzaniu BHP.
Wie, jakie są najważniejsze postanowienia Kodeksu Pracy, rozporządzeń oraz innych obowiązujących aktów prawnych obejmujących tematykę BHP. Przestrzegają ich i nadzorują, czy pozostali pracownicy również.
Znają rozbudowaną terminologię prawniczą, związaną ze źródłami zagrożeń zawodowych. Wiedzą, jakie są rodzaje oraz skutki dla życia czy zdrowia zagrożeń chemicznych w pracy.
Dbają o nadzór systemu kontroli BHP i znają procedury powypadkowe. Wiedzą, w jaki sposób postępować, w razie wystąpienia zagrożenia pożarowego lub katastrof w pracy.
Studia na kierunku bezpieczeństwo i higiena pracy, trwają 1 rok (studia podyplomowe).
Po ukończeniu kształcenia na tym kierunku uczestnicy mają wystarczające kompetencje, aby pracować w zarządzaniu BHP, przy ocenie ryzyka zawodowego, analizie wypadków przy pracy czy prowadzeniu szkoleń pracowników wszystkich szczebli w ramach BHP.
Mogą prowadzić dokumentację BHP w jednostkach organizacyjnych. Odnajdą się również jako inspektorzy, starsi inspektorzy czy specjaliści BHP.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku bezpieczeństwo i higiena pracy
Studia na kierunku bezpieczeństwo i higiena pracy umożliwiają uczestnikom zdobycie wiedzy i umiejętności, które są niezbędne do tego, aby efektywnie pełnić służbę BHP w zakładach pracy działających zgodnie ze standardami UE.