Studia na kierunku hodowla i ochrona zwierząt towarzyszących i dzikich umożliwiają słuchaczom indywidualne kształtowanie ścieżki dydaktycznej. W tym celu wybierają przedmioty, które chcieliby realizować.
W toku nauczania przewidziano także praktyki zawodowe w wymiarze 175 godzin. Kierunek wpisuje się w zakres nauk z dziedziny rolniczej. Program nauczania został skonstruowany w taki sposób, aby spełniał potrzeby aktualnej gospodarki oraz zapewniał wysoką jakość kształcenia. Uczelnie w Warszawie na kierunku hodowla i ochrona zwierząt towarzyszących i dzikich cały czas monitorują i doskonalą treści dydaktyczne.
W ramach licznych zajęć przewidziane są wykłady, ćwiczenia audytoryjne, laboratoryjne, projektowe, terenowe, a także praktyki zawodowe. Wiedzę teoretyczną uzupełniają kompetencje, jakie uczestnicy zdobywają w trakcie przedmiotów kierunkowych oraz praktyk zawodowych.
Studenci mają możliwość poznania miejsc pracy, które są związane z hodowlą zwierząt towarzyszących, utrzymaniem w niewoli dzikich zwierząt czy ochroną zwierząt wolnożyjących.
Zajęcia prowadzi kadra cenionych specjalistów i pracowników uczelni, a także eksperci z innych instytucji naukowych.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku hodowla i ochrona zwierząt towarzyszących i dzikich możemy podzielić na:
1. Typ
-
studia inżynierskie,
-
studia magisterskie.
2. Tryb:
-
studia stacjonarne.
-
studia niestacjonarne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Studia na kierunku hodowla i ochrona zwierząt towarzyszących i dzikich kształcą absolwentów, którzy wykazują się wiedzą w zakresie procesów hodowlanych, bioróżnorodności oraz warunków utrzymania dobrostanu czy żywienia zwierząt.
W trakcie toku nauczania uczestnicy są zapoznawani z podstawami statystyki, metabolomiki czy anatomii i fizjologii zwierząt. Absolwent rozumie znaczenie chowu oraz hodowli zwierząt towarzyszących oraz amatorskich w życiu człowieka.
Potrafi dokonywać bilansu receptury dawek pokarmowych oraz gotowych karm dla zwierząt towarzyszących i dzikich. Uwzględnia jednocześnie odpowiednie procesy obróbki surowców i karm.