Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Studia na kierunku endoskopia to studia podyplomowe, których program kształcenia trwa 1 rok. Studia możesz podjąć w formie niestacjonarnej.
Endoskopia to studia podyplomowe w Lublinie, które skupiają się na przygotowaniu pielęgniarek do samodzielnego realizowania czynności zawodowych w pracowniach endoskopowych, a także do sprawowania opieki nad pacjentami przed i po endoskopii.
Studia realizują program w oparciu o zagadnienia teoretyczne oraz praktyczne zajęcia. W efekcie uczestnicy mogą zapoznać się z przyszłym środowiskiem pracy oraz jego wymaganiami.
Studia w Lublinie na kierunku endoskopia, przeznaczone są dla pielęgniarek, które pragną samodzielnie realizować zadania w pracowniach endoskopowych. Kandydaci powinni dostarczyć w ramach rekrutacji kopię dyplomu ukończenia studiów wyższych.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Studia na kierunku endoskopia realizują program kształcenia, który powstał na podstawie obowiązujących standardów i zapotrzebowania rynku pracy. Zajęcia prowadzi kadra wysoko wykwalifikowanych wykładowców oraz ekspertów z wieloletnim doświadczeniem praktycznym.
Siatkę przedmiotów podzielono na bloki tematyczne obejmujące zakres organizacji i funkcjonowania pracowni endoskopowej, zasad wykonywania procedur endoskopowych, diagnostyki oraz endoskopowej terapii obejmującej przewód pokarmowy czy opieki nad pacjentami przed, w trakcie i po badaniu endoskopowym przewodu pokarmowego.
W ramach licznych zajęć słuchacze uczestniczą również w tych z zakresu diagnostyki i endoskopowej terapii dróg oddechowych, zastosowania endoskopii w innych dziedzinach medycyny.
Słuchacze biorą udział także w zajęciach praktycznych w formie stażu w pracowni endoskopii przewodu pokarmowego lub dróg oddechowych.
Studia na kierunku endoskopia, możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Absolwenci studiów na kierunku endoskopia, mają aktualną wiedzę w zakresie organizacji pracowni endoskopowej, jej struktury oraz funkcjonowania. Potrafią dobierać odpowiedni sprzęt i aparaturę medyczną, metody czy zasady ich dekontaminacji. Tworzą oraz wdrażają również procedury higieniczne czy rozpoznają ryzyko występowania narażenia zawodowego.
Wyróżniają się także znajomością metod badań oraz zabiegów endoskopowych przewodu pokarmowego. Potrafią samodzielnie przygotować pacjenta, pracownię i aparatury do badań oraz zabiegów endoskopowych przewodu pokarmowego czy oddechowego.
Przygotowują także podopiecznych do zabiegów endoskopowych w zakresie procedur urologicznych, ginekologicznych, laryngologicznych, anestezjologicznych, ortopedycznych. Potrafią również modyfikować sposób przygotowania pacjentów do leczenia, uwzględniając stan ich zdrowia czy cel badania.
Absolwent wyróżnia się również umiejętnościami w zakresie zabezpieczenia i utrwalenia tkanek pobranych do badań mikrobiologicznych, cytologicznych czy histopatologicznych. Współuczestniczy także w elektronicznym procesie archiwizowania danych procedur endoskopowych.
Asystuje przy diagnostycznych i terapeutycznych procedurach endoskopowych oraz prowadzi dokumentację medyczną. Wie także, jak przygotowywać chorego i jego rodzinę w zakresie badań endoskopowych.
Studia na kierunku endoskopia, trwają 1 rok (studia podyplomowe).
Studia na tym kierunku kształcą absolwentów, którzy są przygotowani do samodzielnego świadczenia czynności zawodowych w pracowniach endoskopowych, a także do sprawowania opieki nad pacjentami przed i po endoskopiach.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku endoskopia
Studia na kierunku endoskopia realizują program kształcenia, który powstał w oparciu o aktualne standardy oraz zapotrzebowanie rynku pracy.