Dziś nikt nie ma wątpliwości, jak ważną rolę w naszym codziennym życiu odgrywa transport. To dzięki sprawnemu przepływowi towarów możemy robić zakupy stacjonarnie, jak i internetowo, wysyłać paczki, czy po prostu podróżować. Współczesność zmusza nas do ciągłego przemieszczania się – nie tylko w obrębie własnego miasta. Każdy z nas mógłby powiedzieć dumnie, że stał się obywatelem świata. Mało kto zastanawia się jednak nad poprawną definicją transportu – to przemieszczanie się, uzależnione od wybranych do tego środków. Współcześnie nasze możliwości są ogromne – bilety kolejowe i lotnicze można kupić w kilka minut, a firmy spedycyjne stanowią jedne z najpotężniejszych sektorów gospodarczych.
Jeśli i ty dostrzegasz wyzwania i możliwości, jakie stoją przed współczesnym transportem, to wybierz studia na tym kierunku. Ten profil kształcenia wymaga wielu predyspozycji związanych chociażby ze zmysłem logistycznym i planowaniem. Osoby, które zajmują się kwestiami transportu, powinny być świetnie zorganizowane, ponieważ wielokrotnie czeka je praca pod presją czasu, w której nie mogą zostać popełnione błędy, ponieważ będzie to groziło systematyczności dostaw.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku transport możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku transport w Warszawie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają od trzech i pół roku do czterech lat. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata lub półtora roku.
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
2. Program studiów i przedmioty
Uczelnie w Polsce także dostrzegają, jakie wyzwania stoją przed współczesnym transportem, dlatego studia na tym kierunku znajdują się w ofercie najlepszych ośrodków akademickich. Marzysz o kształceniu wyższym w stolicy? Nic straconego, ponieważ studia w Warszawie na kierunku transport rozpoczniesz na uczelniach, które znajdziesz w dziale poniżej. Jak zapewne zauważyłeś – ta propozycja kształcenia została przygotowana przez uczelnie techniczne, więc i charakter studiów transportowych będzie ścisły.
Musisz być przygotowany, że czeka cię wiele praktycznych zajęć z zakresu przedmiotów takich jak matematyka. Jeśli więc nigdy nie była twoją mocną stroną, to musisz zadbać o doskonalenie swoich umiejętności. Studia na kierunku transport przygotują cię bowiem do:
-
tworzenia i zarządzania skomplikowanymi systemami logistycznymi
-
projektowania urządzeń, które związane są z systemem transportowym
Przed tobą nie tylko pasjonujące, lecz przede wszystkim intensywne lata kształcenia.