Jeszcze kilka lat temu studia na kierunku finanse i rachunkowość były dominującą opcją kształcenia wyższego z zakresu ekonomii. Dziś zmienia się to nie do poznania i oferta kierunków studiów dostosowywana jest do aktualnych potrzeb gospodarczych nie tylko w Polsce, lecz także na arenie międzynarodowej. Studenci mogą wybierać współcześnie kierunki studiów takie jak rachunkowość i zarządzanie finansami. Mają one interdyscyplinarną formę i charakteryzuje je jednocześnie bardzo konkretna ścieżka dydaktyczna.
Osoby, które chciałyby podjąć studia na kierunku rachunkowość i zarządzenie finansami, muszą odpowiednio wcześnie zastanowić się, czy odnajdą się na tym kierunku. Jest on dość wymagający przez dużą ilość przedmiotów ścisłych.
Prawdziwi ich pasjonaci nie powinni mieć z nimi jednak żadnych trudności. Jeżeli jesteś zatem osobą, której matematyka nie jest straszna i jednocześnie interesują cię współczesne zagadnienia gospodarcze i ekonomiczne, to studia na tym kierunku będą dla ciebie idealne.
1. Typ i tryb studiów
Studia na kierunku rachunkowość i zarządzanie finansami możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia II stopnia (magisterskie)
-
Studia podyplomowe
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Dziś, dla młodych ludzi, ogromną wartość ma nie tylko jakość przekazywanej wiedzy, lecz także alternatywne możliwości organizacji zajęć. Chcemy rozwijać się nie tylko na poziomie intelektualnym, dbać nie tylko o nasze wykształcenie, lecz także we współczesnym świecie duże znaczenia ma rozwój aktywności zawodowych, czy możliwości uczestniczenia w stażach.
Dlatego też uczelnie w Łodzi wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom i przygotowują taką ofertę dydaktyczną, która obejmować będzie możliwość studiów nie tylko stacjonarnych, lecz także zaocznych. Warto przenalizować, czym różnią się one od siebie. Ten pierwszy tryb ma charakter regularnych spotkań w ciągu tygodnia i wiąże się z wolnymi weekendami.
Z kolei wybranie studiów zaocznych sprawia, że studenci mają więcej czasu w tygodniu, ponieważ zjazdy naukowe odbywają się na ogół w soboty i w niedziele. Nie oznacza to wcale, że są to studia łatwiejsze – większość materiału teoretycznego trzeba opanowywać samodzielnie w domu, by pomiędzy trybami kształcenia nie występowały żadne różnice programowe.
2. Program studiów i przedmioty
Studia w Łodzi na kierunku rachunkowość i zarządzanie finansami mają to do siebie, że ich program dydaktyczny musi być niezwykle przemyślany. Kształcenie na tym kierunku musi przebiegać w kilku różnych obszarach. Przygoda z tym kierunkiem zaczyna się od zgłębienia podstawowych nauk matematycznych. Studenci zgłębiają tajniki:
-
algebry;
-
rachunku prawdopodobieństwa;
-
analizy różniczkowej;
-
statystyki.
W programie studiów na kierunku rachunkowość i zarządzanie finansami znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Jeśli wybierz studia na kierunku rachunkowość i zarządzanie finansami będziesz także mógł wybrać specjalizację, która uczyni cię profesjonalistą w jednej dowolnie wybranej wąskiej dziedzinie. Uczelnie w Łodzi przygotowały specjalizacje takie jak:
-
menedżer finansowy;
-
rachunkowość i sprawozdawczość finansowa;
-
rachunkowość zarządcza/controlling;
-
rachunkowość z akredytacją.
Na studiach na kierunku rachunkowość i zarządzanie finansami czeka cię intensywna nauka, ale pamiętaj, że inwestujesz przede wszystkim w swoje unikatowe wykształcenie.
3. Nabywane umiejętności
Jeżeli myślisz o rozpoczęciu swojej nauki wyższej w centrum Polski, to czekają na ciebie studia w Łodzi. Obecnie to bardzo modny kierunek, który wybierany jest przez maturzystów. Łódź to bardzo dynamicznie rozwijające się miasto, gdzie można nie tylko pogłębiać swoją wiedzę, ale także odnaleźć bardzo ciekawą ofertę praktyk i staży.
Swoją przygodę z kierunkiem rachunkowość i zarządzanie finansami rozpoczniesz w Łodzi na Uniwersytecie Łódzkim. To uczelnia z bardzo długą tradycją akademicką, więc możesz być spokojny o swoje przyszłe wykształcenie. Studia w Łodzi uczynią z ciebie specjalistę do spraw rachunkowości i zarządzania finansami.
Program nauczania na kierunku rachunkowość i zarządzanie finansami jest wyjątkowo przemyślany, ponieważ wiedza musi być przekazywana studentom w sposób bardzo systematyczny, zwłaszcza, że w siatce dydaktycznej dominują przede wszystkim ścisłe zagadnienia. Studenci będą poznawać wiele zawiłych zagadnień związanych z królową nauk, czyli matematyki. Zgłębią tajemnice ekonometrii, czy statystyki. Równolegle będą też poznawać tajniki zarządzania nie tylko finansami, lecz także przedsiębiorstwami.