W świecie, który został zdominowany przez obrót pieniądza, nieustannie potrzebni są eksperci, którzy czuwać będą nad jego zrównoważonym obrotem. Każdy nasz wydatek to pewnego stopnia inwestycja – czasami mniej, innym razem bardziej udana. Nie tyczy się to wyłącznie osób indywidualnych, lecz także przedsiębiorstw i firm.
Dlatego też od wielu lat rola doradców finansowych i inwestycyjnych jest niezwykle doceniana. Współcześnie chcemy mieć pewność, że nad naszymi pieniędzmi czuwają najbardziej kompetentne osoby, które służyć nam będą poradą.
Studia na kierunku finanse i inwestycje zadedykowane są przede wszystkim dla osób, które kochają przedmioty ścisłe. Jeżeli zatem uważasz matematykę za królową nauk i od zawsze fascynowała cię potęga pieniądze we współczesnym świecie, to ten profil kształcenia czeka niewątpliwie na ciebie. Cechy, które pomogą ci odnaleźć się w tej dziedzinie, to także przenikliwość myślenia, analityczność i systematyczność. Musisz być bowiem wyczulony nawet na najdrobniejsze wahania gospodarcze.
1. Typ i tryb studiów
Studia na kierunku finanse i inwestycje możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
2. Tryb:
Dziś, dla młodych ludzi, znaczenie ma nie tylko jakość przekazywanej wiedzy, lecz także alternatywne możliwości organizacji zajęć. Chcemy rozwijać się kilkutorowo, dbać nie tylko o nasze wykształcenie, lecz także o rozwój aktywności zawodowych, czy możliwości uczestniczenia w stażach.
Dlatego też uczelnie w Łodzi wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom i przygotowują taką ofertę dydaktyczną, która obejmować będzie możliwość studiów nie tylko stacjonarnych, lecz także zaocznych. Czym różnią się one od siebie? Ten pierwszy tryb ma charakter regularnych spotkań w ciągu tygodnia i wiąże się z wolnymi weekendami.
Z kolei wybranie studiów zaocznych sprawia, że studenci mają więcej czasu w tygodniu, ponieważ zjazdy naukowe odbywają się na ogół w soboty i w niedziele. Nie oznacza to wcale, że są to studia łatwiejsze – większość materiału teoretycznego trzeba opanowywać samodzielnie w domu, by pomiędzy trybami kształcenia nie występowały żadne różnice programowe.
2. Program studiów i przedmioty
Program kształcenia na studiach na kierunku finanse i inwestycje ma przede wszystkim profil ścisły. Osoby, które je wybierają, muszą mieć świadomość, że czeka ich wiele intensywnych godzin poświęconych na naukę królowej nauk, czyli na matematykę.
W programie studiów na kierunku finanse i inwestycje znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
matematyka;
-
rachunek prawdopodobieństwa;
-
statystyka;
-
algebra
-
analiza danych finansowych przedsiębiorstw;
-
statystyki finansowe;
-
finanse firm rodzinnych;
-
finansowanie przedsięwzięć z funduszy inwestycyjnych itd.
Studia na kierunku finanse i inwestycje to stosunkowo młody kierunek, który wcześniej zdominowany był przez finanse i rachunkowość. Dziś zaczyna się coraz wyraźniej dostrzegać różnice pomiędzy tymi dziedzinami, dlatego też polskie ośrodki akademickie otwarte są na te zmiany. Studia w Łodzi na kierunku finanse i inwestycje możesz zatem rozpocząć na Uniwersytecie Łódzkim. To ośrodek akademicki z długą tradycją kształcenia, który kształci najlepszych specjalistów. Możesz mieć pewność, że wiedzę zdobywać będziesz od profesjonalistów, którym zależeć będzie na twoim wszechstronnym rozwoju intelektualnym.
Program kształcenia na kierunku finanse i inwestycje ma przede wszystkim profil ścisły, a program nauczania zdominowany jest przez królową nauk, czyli matematykę i jej pokrewne dyscypliny związane z ekonomią, analizą finansową, statystyką, czy doradztwem inwestycyjnym. Musisz mieć świadomość, że przed tobą bardzo intensywny intelektualnie czas. Jedno jest pewne – w przyszłości zaowocuje on bardzo dobrą pracą i szybkim rozwojem kariery.
3. Nabywane umiejętności
Studenci podczas wszystkich lat kształcenia poznawać będą wiedzę, którą można będzie wykorzystać przede wszystkim podczas praktycznych działań związanych z tworzeniem analiz i prognoz finansowych. Bardzo ważne jest kształtowanie w studentach przede wszystkim umiejętności aktywnego posługiwania się zdobytymi informacji. To jedna z najbardziej docenianych umiejętności przez pracodawców.