Architektura studia Białystok | woj. podlaskie
Architektura w Białymstoku to 4-letnie studia I stopnia (inżynierskie) oraz 1,5-letnie studia II stopnia (magisterskie). Studia przygotowują do wykonywania zawodu architekta. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu mechaniki budowli czy podstaw urbanistyki.
Studia na kierunku architektura w Białymstoku
|
Rok akademicki |
2023/2024 |
Forma studiów |
stacjonarne |
Poziom studiów |
studia I i II stopnia |
Czas trwania |
4 lata (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia) |
Studia na kierunku architektura w Białymstoku można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej), a próg punktowy na bezpłatne studia stacjonarne 2023/2024 na PB wyniósł 380,5 punktu.
Dla kogo ten kierunek?
Marc Lawrence napisał: „Architektura kształtuje wspólnotę i zmienia obcych w sąsiadów, park daje ludziom poczucie bezpieczeństwa, a funkcjonalna szkoła sprawia, że ludzie angażują się”. Witruwiusz sprecyzowałby, że to połączenie trwałości, użyteczności i piękna. Ludzie uwielbiają zagospodarowywać i urządzać przestrzeń, a architekturą i budownictwem zajmują się od najdawniejszych lat.
Idealni kandydaci na studia architektoniczne nie mogą mieć problemów z nauką przedmiotów ścisłych, jak również powinni odznaczać się umiejętnościami rysunkowymi i manualnymi. Ważne jest także myślenie przestrzenne, ale i kreatywność i zmysł estetyczny. Jeśli jesteś osobą twórczą, a urządzanie i budowanie to Twoje największe pasje, kierunek architektura w Białymstoku jest właśnie dla Ciebie.
Program studiów i gdzie studiować
Kierunek architektura w Białymstoku możesz realizować przede wszystkim na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. Uczelnie w Białymstoku gwarantują najwyższy poziom kształcenia w zakresie różnorodnych kierunków kształcenia, a zdobytą wiedzę i umiejętności weryfikują w trakcie praktyk zawodowych.
Program kształcenia opiera się na naukach ścisłych, zwłaszcza matematyce i fizyce. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak na przykład: elementy projektowania i psychofizjologia widzenia, ergonomia, budownictwo ogólne i materiałoznawstwo, konstrukcje budowlane, ochrona własności intelektualnej, architektura krajobrazu i terenów zielonych, osadnictwo wiejskie, teoria ruralistyki, komunikacja i infrastruktura techniczna miasta, ekonomika i organizacja procesu inwestycyjnego, geometria wykreślna i wiele innych.
Praca po studiach
Studia w Białymstoku na kierunku architektura zapewniają bardzo wiele możliwości pracy i rozwoju. Studenci przygotowywani są do pracy w charakterze asystenta projektanta lub samodzielnego projektanta w zakresie wykonawstwa i nadzoru budowlanego, pracownika w pracowni architektonicznej lub w pracowni urbanistycznej, pracownika firm deweloperskich, urzędnika w jednostkach administracji publicznej.
Absolwenci kierują robotami budowlanymi, pracują w biurach i pracowniach projektowych, w terytorialnych jednostkach samorządowych, które wymagają konsultacji architektonicznej, w administracji państwowej i samorządowej, w instytucjach badawczych i naukowych, w mediach, w szkolnictwie; wielu abiturientów decyduje się także na otworzenie własnej działalności gospodarczej, gdzie świadczą usługi architektoniczne.
Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek architektura w Białymstoku?
Studia architektoniczne w Białymstoku w zakresie architektury uchodzą za jedne z najbardziej obleganych. Zainteresowanych jest bardzo wielu, ale liczba osób, które zostaną przyjęte, jest ograniczona. Należy pamiętać, że w przypadku kierunków technicznych takich jak architektura, grafika czy budownictwo najważniejsze są egzaminy wstępne z rysunku odręcznego. Kandydaci muszą zdać również obowiązkowe dla wszystkich maturzystów przedmioty, takie jak matematyka, język polski, język obcy nowożytny. Warto także zdawać przedmioty dodatkowe takie jak historia, historia sztuki, geografia, fizyka, język polski.
Ile trwają studia na kierunku architektura w Białymstoku?
Kierunki studiów w Białymstoku takie jak architektura podzielone są na dwa komplementarne cykle kształcenia. Oznacza to, że studia architektoniczne możesz realizować zarówno na pierwszym, jak i drugim stopniu. Stopień pierwszy to studia inżynierskie, które trwają siedem semestrów, czyli trzy i pół roku. Tytuł inżyniera pozwala na podjęcie pracy w zawodzie, a także kontynuowanie edukacji na studiach drugiego stopnia.
Stopień drugi to studia magisterskie, które trwają trzy semestry, czyli półtora roku, i kończą się egzaminem magisterskim, a tym samym zapewniają tytuł magistra inżyniera. Studia drugiego stopnia uzupełniają wiedzę z zakresu studiów inżynierskich. Warto zaznaczyć, że studia magisterskie w tym zakresie są przeznaczone przede wszystkim dla absolwentów architektury pierwszego stopnia.
Poziom studiów
|
czas trwania
|
otrzymywany tytuł
|
studia I stopnia |
4 lata |
inżynier architekt |
studia II stopnia |
1,5 roku |
magister inżynier architekt |
Jaka praca po kierunku architektura w Białymstoku?
Studia architektoniczne w Białymstoku w zakresie architektury zapewniają bardzo wiele możliwości pracy i rozwoju. Absolwenci pracują jako asystenci projektantów lub samodzielni projektanci w zakresie wykonawstwa i nadzoru budowlanego, pracownicy w pracowni architektonicznej lub w pracowni urbanistycznej, pracownicy firm deweloperskich, urzędnicy w jednostkach administracji publicznej.
Abiturienci zatrudniani są w biurach i pracowniach projektowych, w terytorialnych jednostkach samorządowych, które wymagają wsparcia architekta, biorą także udział w pracach samorządowych lokalnych i zawodowych izb architektonicznych, budowlanych i urbanistycznych i mogą kierować robotami budowlanymi. Wielu absolwentów decyduje się na pracę w administracji państwowej i samorządowej, w jednostkach doradztwa technicznego, w instytucjach naukowych, które realizują badania z zakresu architektury. Abiturienci pracują nie tylko w biurach architektonicznych i placówkach badawczych, ale także w mediach, Public Relation, wydawnictwach, a nawet zakładają własne działalności gospodarcze i świadczą usługi odnoszące się do projektowania i różnego rodzaju kwestii architektonicznych i urbanistycznych.
Studenci zdobywają odpowiednią wiedzę, która umożliwia im zajmowanie się doradztwem w różnego rodzaju firmach i instytucjach, daje także możliwość rozpoczęcia pracy w pracowniach projektowych architektonicznych i urbanistycznych, w instytucjach badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych, w jednostkach administracji samorządowej i państwowej. Umiejętności i formalne zaświadczenia pozwalają absolwentom wykonywać samodzielne funkcje w budownictwie, kierować robotami budowlanymi, koordynować prace w wielobranżowych zespołach projektowych, zarządzać pracowniami projektowymi z zakresu architektury i urbanistyki.
Gdzie studiować na kierunku architektura w Białymstoku?
Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Politechnice Białostockiej.
Architektura studia stacjonarne - uczelnie w Białymstoku
Architektura studia - uczelnie publiczne (państwowe) w Białymstoku
Ile punktów na architekturę w Białymstoku
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Politechnice Białostockiej na rok 2023/2024 musieli uzyskać co najmniej 380,5 punktu.
czytaj dalej progi na architekturę w Białymstoku
Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek architektura w Białymstoku?
Kierunek architektura w Białymstoku jest przeznaczony dla pasjonatów i ludzi, którzy posiadają zmysł estetyki i przestrzennego widzenia, które umożliwiają realizację wszelkiego rodzaju projektów z zakresu architektury i urbanistyki. Aby uniknąć rozczarowania w przyszłości, zastanów się:
-
Czy nauka przedmiotów ścisłych nie sprawia Ci problemów?
-
Czy masz zdolności rysunkowe i manualne?
-
Czy jesteś osobą kreatywną i w przyszłości pragniesz zajmować się kształtowaniem przestrzeni w różnym zakresie?
Jeśli odpowiedzi na tego typu pytania są twierdzące, studia w Białymstoku w zakresie architektury są właśnie dla Ciebie. Pamiętaj jednak, że kandydatów jest bardzo wielu, ale liczba miejsc jest ograniczona. Należy zwrócić uwagę także na to, że w przypadku kierunków technicznych takich jak architektura, grafika czy budownictwo najważniejsze są egzaminy wstępne z rysunku odręcznego. Kandydaci muszą zdać również obowiązkowe dla wszystkich maturzystów przedmioty, takie jak matematyka, język polski, język obcy nowożytny. Warto także zdawać przedmioty dodatkowe takie jak historia, historia sztuki, geografia, fizyka, język polski. Dodatkowych punktów może dostarczyć Ci również udział w olimpiadach i konkursach przedmiotowych. Laureaci i finaliści zapewniają sobie miejsce na listach przyjętych. Spróbuj swoich sił na przykład w Olimpiadzie Matematycznej.
Po internetowej rejestracji i dokonaniu opłaty rekrutacyjnej pamiętaj o terminowym dostarczeniu wymaganych dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Najważniejszy jest oczywiście egzamin wstępny. Komisja Rekrutacyjna oczekuje świadectwa dojrzałości, świadectwa ukończenia studiów do wglądu, zdjęć do legitymacji, podania i oświadczenia, dowodu osobistego do wglądu, zaświadczeń o wysokich wynikach w olimpiadach i konkursach, jeśli brałeś/aś w nich udział. Szczegółowe informacje odnoszące się do postępowania kwalifikacyjnego znajdziesz na stronach internetowych uczelni w Białymstoku.
STUDIA W BIAŁYMSTOKU - ważne informacje
kierunki studiów w Białymstoku
studia w Białymstoku
ARCHITEKTURA - ważne informacje
architektura studia
studia architektura i budownictwo w Białymstoku
studia architektura i budownictwo w Polsce
zasady rekrutacji na studia