Studia w Olsztynie na kierunku geodezja i kartografia możesz realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Jeśli bardziej odpowiadają Ci regularne spotkania i systematyczna nauka, idealną opcją będą studia dzienne. Jeśli jednak nie możesz pozwolić sobie na studiowanie w trakcie tygodnia, zastanów się nad studiami w formie zaocznej. Pamiętaj jednak, że studia niestacjonarne nawet na uczelniach publicznych są płatne.
1. Dla kogo ten kierunek?
Geodezja i kartografia to niezwykle zajmujące dziedziny nauki, które zajmują się wyznaczaniem położenia obiektów w przestrzeni, przedstawiania obiektów na mapach, badaniem zmian elementów geometrycznych obiektów w czasie, technikami pomiarów naziemnych i satelitarnych. Absolwenci zajmują się rozpowszechnianiem informacji o Ziemi jako planecie i środowisku geograficznym, a także zapewnianiem bezpiecznej eksploatacji budowli.
Idealni kandydaci na tego typu studia geograficzne nie mogą mieć problemów z nauką przedmiotów ścisłych. Bardzo ważne są zainteresowania odnoszące się do geografii i kształtu Ziemi. Jeśli interesują Cię nowe technologie i masz analityczny umysł chłonny wiedzy, ten kierunek jest właśnie dla Ciebie.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku geodezja i kartografia możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku geodezja i kartografia w Olsztynie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają trzy i pół roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające półtora roku.
Uczelnie w Olsztynie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Kierunek geodezja i kartografia w Olsztynie możesz realizować przede wszystkim na Wydziale Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Uczelnie w Olsztynie oferują najwyższej jakości kształcenie, które opiera się o interdyscyplinarny program kształcenia oraz nowe technologie.
4. Praca po studiach
Studia geograficzne w Olsztynie przygotowują studentów do wykonywania pracy odnoszącej się do geodezji, gospodarki nieruchomościami i wyceny nieruchomości. Absolwenci z powodzeniem zdobywają zatrudnienie w przedsiębiorstwach i firmach, które zajmują się wykonawstwem geodezyjnym, a także w jednostkach samorządu terytorialnego.
Absolwenci, którzy stają się wykwalifikowanymi geodetami, zajmują się rozgraniczaniem i podziałami nieruchomości, wykonywaniem wyrysu z ewidencji gruntów, geodezyjną obsługą inwestycji, pomiarami wysokościowymi, inwentaryzacjami, tworzeniem map do celów projektowych. Absolwenci zajmują się geodynamiką, satelitarnymi technikami pomiarowymi, geodezją fizyczną i grawimetrią geodezyjną, pomiarami premieszczeń, zaawansowaną teledetekcją satelitarną i tym podobne.
5. Program studiów i przedmioty
W programie studiów na kierunku geodezja i kartografia znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
wstęp do matematyki wyższej z podstawami algebry,
-
podstawy geologii, geomorfologii i gleboznawstwa,
-
prawo w geodezji i gospodarce nieruchomościami,
-
podstawy wiedzy z zakresu ekonomii, finansów i przedsiębiorczości,
-
ćwiczenia terenowe z pomiarów inżynieryjnych i fotogrametrii,
-
zarządzanie nieruchomościami i pośrednictwo w ich obrocie,
-
elektroniczna technika pomiarowa i monitoring strukturalny,
-
technologia skaningu laserowego
-
i wiele innych.
Studenci mają okazję rozwijać swoje zainteresowania w zakresie konkretnych specjalności, takich jak na przykład: geodezja i geoinformatyka, zdalne systemy pomiarowe, geodezja gospodarcza, gospodarka nieruchomościami, geodezja i technologie informatyczne, kataster nieruchomości, geodezja i nawigacja satelitarna i wiele innych. Oferty specjalizacyjne warto śledzić na stronach internetowych uczelni w Olsztynie, ponieważ są one zmienne i zależą od zainteresowań studentów.
Studenci szczycą się wiedzą i umiejętnościami odnoszącymi się do nauk technicznych w zakresie geodezji i kartografii. Zapoznają się ze szczegółami nauk takich jak geodezja, kartografia, fotogrametria i teledetekcja, systemy informacji przestrzennej, gospodarki nieruchomościami. Rozwijają umiejętności analityczne, techniczne i manualne.