Studia w Olsztynie na kierunku budownictwo ku swojej wygodzie możesz realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Jeśli bardziej odpowiadają Ci regularne spotkania i systematyczna nauka, idealną opcją będą studia dzienne. Jeśli jednak nie możesz pozwolić sobie na studiowanie w trakcie tygodnia, zastanów się nad studiami w formie zaocznej. Pamiętaj jednak, że studia niestacjonarne nawet na uczelniach publicznych są płatne.
1. Dla kogo ten kierunek?
Leonardo da Vinci stwierdził: "Ci, którzy uprawiają praktykę bez pilności lub – by rzec lepiej – bez nauki, są jak żeglarze wypływający na morze statkiem bez steru i busoli, nie mając nigdy pewności, dokąd się skierują". Właśnie dlatego kierunek budownictwo jest tak istotny w dzisiejszym świecie - potrzebujemy specjalistów, którzy skrupulatnie zgłębiają wiedzę, mając w zamiarze tworzyć najlepsze konstrukcje XXI wieku.
Idealni kandydaci na studia architektoniczne w Olsztynie w ramach budownictwa nie mogą mieć problemów z naukami ścisłymi, zwłaszcza matematyką i fizyką. Powinni interesować się projektowaniem konstrukcji obiektów i elementów budowlanych, być obeznani w najnowszych technologiach, mieć zdolności manualne, a także chęć do nauki i poszerzania niezbędnych umiejętności.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku budownictwo możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku budownictwo w Olsztynie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają trzy i pół roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające półtora roku.
Uczelnie w Olsztynie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Kierunek budownictwo w Olsztynie możesz realizować na Wydziale Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Uczelnie w Olsztynie pragną zapewniać najwyższy poziom kształcenia w zakresie różnorodnych dziedzin nauki i życia.
4. Praca po studiach
Studia architektoniczne w Olsztynie w ramach budownictwa uchodzą za jedne z najbardziej prestiżowych wśród propozycji kierunków inżynierskich. Absolwenci wykorzystują interdyscyplinarne wykształcenie w pracy w przedsiębiorstwach wykonawczych i remontowych, w jednostkach naukowo-badawczych i konsultingowych, w biurach projektowych, w jednostkach gospodarczych, administracyjnych i edukacyjnych, w przedsiębiorstwach zaplecza budowlanego i przemysłu materiałów budowlanych.
Studenci są także przygotowywani do podjęcia pracy w przedsiębiorstwach budowlanych (wykonawczych i produkcyjnych), w szkołach i jednostkach naukowo-badawczych lub uczelniach wyższych, w spółdzielniach mieszkaniowych i instytucjach samorządowych. Wielu studentów decyduje się na otworzenie własnej działalności gospodarczej.
5. Program studiów i przedmioty
W programie studiów na kierunku budownictwo znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
geometria wykreślna i rysunek techniczny,
-
materiały budowlane,
-
zastosowanie BIM w budownictwie,
-
mechanika teoretyczna,
-
instalacje budowlane,
-
wytrzymałość materiałów,
-
zastosowanie metody elementów skończonych w budownictwie,
-
architektura/projektowanie budynków,
-
fundamentowanie,
-
mechanika budowli,
-
metody obliczeniowe w mechanice budowli,
-
organizacja produkcji budowlanej
-
i wiele innych.
Zajęcia odbywają się w formie wykładów, laboratoriów i ćwiczeń. Po ukończeniu studiów i praktyk zawodowych absolwenci mogą starać się o uprawnienia zawodowe, które wiążą się z wykonywaniem samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.
Studenci uczą się projektować i wykonywać obiekty budownictwa mieszkaniowego, komunalnego, przemysłowego czy komunikacyjnego. Zapoznają się z najnowszymi technologiami i organizacją w budownictwie, zgłębiają informacje na temat technik komputerowych i ich zastosowań w praktyce inżynierskiej. Dowiadują się, jak dobierać i stosować dane materiały budowlane, rozwijają umiejętności kierownicze, a w końcu pielęgnują także predyspozycje językowe, które umożliwiają pracę na arenie międzynarodowej. Studia architektoniczne w zakresie budownictwa to idealny kierunek, który pozwoli Ci nie tylko dobrze zarabiać, ale i rozwijać inwencję twórczą.