Studenci poradnictwa żywieniowego zdobywają interdyscyplinarną wiedzę na temat m.in. nauk o zdrowiu czy nauk medycznych i społecznych. Uczestnicy zajęć rozwijają cenne umiejętności, które niezbędne są np. do planowania i opracowywania jadłospisów zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania. Dzięki temu absolwenci poradnictwa żywieniowego skutecznie niosą pomoc osobom, którym zależy na zachowaniu zdrowia i kondycji lub uporaniu się z chorobami dietozależnymi.
W programie ścieżki kształcenia znajdują się przedmioty poświęcone m.in. potrzebom i preferencjom żywieniowych określonych grup ludności; sporządzaniu specjalnych zestawów potraw dla grup klientów o różnych wymaganiach żywieniowych; żywieniu stosowanemu w leczeniu różnorodnych schorzeń, a także żywieniu kobiet w ciąży, dzieci i osób starszych.
Absolwenci poradnictwa żywieniowego przygotowani są np. do udzielania porad z zakresu dietoterapii. Osoby, które ukończyły tę ścieżkę kształcenia, mogą liczyć na zatrudnienie m.in. w: zakładach żywienia zbiorowego zakładach gastronomicznych; działalnościach turystycznych; klubach fitness; usługach cateringowych. Ponadto uczelnie w Warszawie pozwalają studentom zdobyć kompetencje, które niezbędne są do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Studia na poradnictwie żywieniowym pozwalają studentom nabyć wiedzę oraz umiejętności, które niezbędne są do udzielania skutecznych porad w zakresie m.in.: odchudzania, utrzymywania zdrowia; poprawy kondycji psychofizycznej; zmiany nawyków żywieniowych; prawidłowego odżywiania osób aktywnych fizycznie; odżywiania w ciąży i laktacji; prozdrowotnego gotowania czy prowadzenia działań profilaktycznych.
W programie tej ścieżki kształcenia znajdują się przedmioty poświęcone np.: anatomii i fizjologii przewodu pokarmowego; podstawom biochemii i fizjologii żywienia; bezpieczeństwu żywności; technologii potraw; edukacji żywieniowej czy farmakologii i farmakoterapii żywienia. Ponadto studenci poradnictwa żywieniowego rozwijają uniwersalne umiejętności komunikacyjne i organizacyjne, niezbędne m.in. do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
W programie studiów na poradnictwie żywieniowym znajdziesz takie przedmioty, jak np.:
Studia w Warszawie, które związane są z tą ścieżką kształcenia, przygotowują absolwentów do podjęcia pracy na stanowiskach wymagających znajomości m.in.: sposobów dokonywania oceny stanu odżywienia i sposobu odżywienia pacjentów lub klientów; wpływu aktywności fizycznej i stanu emocjonalnego na zdrowie i żywienie; potrzeb pacjentów lub klientów w rożnym wieku.
Absolwenci poradnictwa żywieniowego wyróżniają się wiedzą oraz umiejętnościami, które niezbędne są np. do: planowania, przeprowadzania i dokumentowania poradnictwa indywidualnego i grupowego. Osoby które ukończyły tę ścieżkę kształcenia, są przygotowane do prowadzenia poradnictwa żywieniowego oraz prowadzenia działań na rzecz profilaktyki i promocji zdrowia.
Absolwent poradnictwa żywieniowego może szukać zatrudnienia w takich miejscach jak np.:
Poradnictwo zywieniowe to ścieżka kształcenia, którą w Warszawie można studiować w ramach kierunku dietetyka.
Dietetyka to kierunek, który umożliwia studentom zapoznanie się m.in. z anatomią oraz fizjologią człowieka, technologią żywności, specyfiką chorób dietozależnych czy sposobem projektowania programów żywienia dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjentów i klientów. Studenci dietetyki w trakcie zajęć uczą się m.in. tego, w jaki sposób planować racjonalne żywienie dla indywidualnych klientów, a także określonych grup pacjentów.
Absolwenci tego kierunku rozumieją np. procesy związane z prawidłowym żywieniem człowieka, a także trafnie diagnozują zaburzenia odżywiania u pacjentów. Kompetencje dietetyków cenione są zarówno w środowisku medycznym, jak i gastronomicznym czy medialnym. Ponadto osoby, które ukończyły ten kierunek, mogą rozpocząć własną działalność gospodarczą w zakresie poradnictwa żywieniowego.
Dowiedz się więcej: dietetyka studia w Warszawie
Zobacz także: