Technologia chemiczna - Katowice i woj. śląskie

Technologia chemiczna - Katowice i woj. śląskie

Studia na kierunku technologia chemiczna w Katowicach i woj. śląskim możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym).

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Uniwersytet Śląski w Katowicach

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Technologia chemiczna stopień: (I) , czas trwania: 3,5 roku ,
forma: stacjonarne

Specjalności na kierunku technologia chemiczna

Politechnika Śląska w Gliwicach

Politechnika Śląska w Gliwicach

Technologia chemiczna stopień: (I) (II) , czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku ,
forma: stacjonarne

Specjalności na kierunku technologia chemiczna

25.01.2024

Technologia chemiczna studia Katowice 2024 | woj. śląskie

Studia na kierunku technologia chemiczna to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra). Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym

Technologia chemiczna - Katowice i woj. śląskie
Studia na kierunku technologia chemiczna w Katowicach i woj. śląskim
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)

Uczelnie

Studia w Katowicach i woj. śląskim 2024/2025 na kierunku technologia chemiczna możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych: Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ) oraz Politechnice Śląskiej w Gliwicach (Wydział Chemiczny PŚ).

 

Opis kierunku 

Technologia chemiczna to kierunek studiów umożliwiający zdobycie obszernej wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych. Studenci rozwijają swoje kompetencje inżynierskie związane z projektowaniem i kontrolą procesów chemicznych w skali przemysłowej. Program kształcenia przewiduje realizację przedmiotów takich jak m.in.: chemia analityczna, podstawy inżynierii chemicznej i procesowej, maszynoznawstwo i aparatura przemysłu chemicznego, automatyka i pomiar wielkości fizykochemicznych czy chemometria w kontroli procesów technologicznych. Studia realizowane są w ramach trzech specjalności. Studenci dokonują wyboru spośród: technologia organiczna i nieorganiczna, zielona chemia i czyste technologie.

 

Praca po studiach

Absolwenci studiów na kierunku technologia chemiczna znajdują zatrudnienie w laboratoriach i zakładach przemysłu chemicznego oraz przemysłów pokrewnych. Pracują na stanowiskach związanych z projektowaniem i kontrolą procesów technologicznych, a także planowaniem i prowadzeniem procesów produkcyjnych. Doskonale odnajdują się także w instytucjach naukowych i badawczych zajmujących się otrzymywaniem nowoczesnych materiałów oraz badaniem ich właściwości fizykochemicznych. Ponadto, czekają na nich pozycje w instytucjach działających na rzecz ochrony środowiska, kontroli jakości produktów chemicznych, jak również w jednostkach ratownictwa chemicznego.

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek technologia chemiczna?

Jeśli chcesz studiować technologię chemiczną, musisz najpierw spełnić określone wymagania kwalifikacyjne. Ponieważ konkurencja podczas rekrutacji jest wysoka, warto już wcześniej zapoznać się z wymaganiami rekrutacyjnymi, które poszczególne uczelnie ustalają indywidualnie.

Pamiętaj, że w zależności od etapu kształcenia oraz trybu zdobywania edukacji przebieg procesu kwalifikacyjnego będzie wyglądał zupełnie inaczej. 

szczegółowe wymagania na uczelniach

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU TECHNOLOGIA CHEMICZNA W KATOWICACH I GLIWICACH?

Technologia chemiczna to innowacyjny kierunek studiów, który umożliwi Ci zdobycie szczegółowej wiedzy z zakresu chemii i technologii chemicznej. Rozwiniesz potrzebne do pracy kompetencje inżynierskie sprowadzające się do projektowania i kontrolowania procesów chemicznych w skali przemysłowej.

Na studentów czeka szereg fascynujących specjalizacji, które mają realny wpływ na ścieżkę kariery. Możesz rozwijać się w zakresie chemii organicznej, nieorganicznej, elektrochemii, w zakresie tworzyw sztucznych oraz aparatury procesowej. Ofertę specjalizacyjną warto śledzić na stronach wybranej uczelni, ponieważ jest ona zmienna.

Zajęcia odbywają się w przystosowanych do tego salach wykładowych, pracowniach komputerowych i laboratoryjnych. Teoretyczne kształcenie studenci weryfikują w trakcie praktyk, chociażby w laboratoriach i zakładach przemysłu chemicznego.

 

Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku Technologia chemiczna możemy podzielić na:

1. Typ

  • Studia I stopnia (inżynierskie)
  • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:

  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne

 

Technologię chemiczną możesz studiować na pierwszym i drugim stopniu. Studia inżynierskie trwają trzy i pół roku (siedem semestrów). Studia magisterskie uzupełniają wiedzę zdobywaną na studiach pierwszego stopnia. Zajęcia odbywają się wtedy w trakcie trzech semestrów (półtora roku).

Studia chemiczne prowadzone są stacjonarnie i niestacjonarnie. Studia stacjonarne to studia dzienne. Bezpłatnie odbywają się na uczelniach publicznych (w ich siedzibach) od poniedziałku do piątku.

Studia niestacjonarne mogą być prowadzone zaocznie (zajęcia odbywają się w weekendy od piątku/soboty do niedzieli) lub wieczorowo (zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku nawet przez cały dzień).

Sprawdź, w jakiej formie realizowane są studia niestacjonarne. Pamiętaj, że ten tryb kształcenia jest płatny.

 

Zdobywana wiedza i umiejętności

Technologia chemiczna to kierunek tworzony w interdyscyplinarny sposób. Studenci mają okazję zgłębiać wiedzę z zakresu nauk chemicznych i technicznych oraz chemicznych procesów technologicznych. Poznają zagadnienia odnoszące się do chemii materiałów, nanomateriałów i materiałów specjalnego przeznaczenia dla optoelektroniki i medycyny.

Studenci rozwijają umiejętności inżynierskie, które ułatwią projektowanie i kontrolę procesów chemicznych w skali przemysłowej. Nauczysz się przeprowadzać we właściwy sposób czynności laboratoryjne i analizy, a przy tym obsługiwać nowoczesny sprzęt laboratoryjny i aparaturę pomiarową.

Będziesz w stanie prowadzić badania chemiczne, tworzyć koncepcje chemiczne oraz projektować, realizować i modernizować procesy chemiczne oraz produkty. Nauczysz się pracować w zespole, a także nabędziesz umiejętności kierownicze.

Uczelnie w Katowicach i woj. śląskim - kierunek technologia chemiczna:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Politechnika Śląska w Gliwicach (Wydział Chemiczny PŚ) stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Uniwersytet Śląski w Katowicach (Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ) stacjonarne I stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

ILE TRWAJĄ STUDIA NA KIERUNKU TECHNOLOGIA CHEMICZNA W KATOWICACH I GLIWICACH?

Studia na kierunku Technologia chemiczna trwają 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia).

Technologia chemiczna w Katowicach i woj. śląskim - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3,5 roku inżynier
studia II stopnia 1,5 roku magister inżynier

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU TECHNOLOGIA CHEMICZNA W KATOWICACH I GLIWICACH?

Absolwenci technologii chemicznej są przygotowywani do działania na rynku pracy, który poszukuje specjalistów posiadających wiedzę i umiejętności użyteczne w przemyśle chemicznym i przemysłach pokrewnych.

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku technologia chemiczna:

  • technologiczne instytuty badawcze
  • biura projektowe
  • sektory administracji i zarządzania
  • firmy produkujące nowoczesne materiały
  • instytucje nadzorujące wprowadzanie czystych technologii

Absolwenci obejmują stanowiska związane z kontrolą procesów technologicznych, organizacją i planowaniem produkcji. Odnajdą się w jednostkach ratownictwa technicznego i chemicznego oraz w instytucjach działających na rzecz ochrony praw konsumenta lub poszanowania środowiska naturalnego.

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek technologia chemiczna w Katowicach i woj. śląskim?

Poziom i tryb studiów


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Technologia chemiczna Katowice i woj. śląskie studia stacjonarne

Technologia chemiczna w Katowicach i woj. śląskim

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia