Chemia to popularny kierunek studiów o charakterze ścisłym i technicznym. W trakcie realizowanego programy kształcenia masz szansę zdobyć wiedzę odnoszącą się do chemii i technologii chemicznej, matematyki, a także nauk technicznych i przyrodniczych.
Studenci mają okazję poznać metody ochrony środowiska i zapobiegania emisji zanieczyszczeń, problematykę zagospodarowania odpadów stałych, sposoby technologii produkcji, przetwórstwa, identyfikacji i analizy polimerów.
Nauczysz się opracowywać projekty w zakresie biotechnologii przemysłowej, technologii organicznej i bioorganicznej, analizy przemysłowej i bioanalityki oraz inżynierii materiałowej.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Chemia możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie, inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Chemię możesz studiować w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. W zależności od wybranej uczelni pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata, lub studia inżynierskie, trwające trzy i pół roku. Studia drugiego stopnia mogą trwać półtora roku lub dwa lata i kończą się tytułem magistra/magistra inżyniera. Studia magisterskie uzupełniają wiedzę zdobywaną na studiach pierwszego stopnia.
Stacjonarna forma kształcenia to studia dzienne, które odbywają się od poniedziałku do piątku. Na uczelniach publicznych zajęcia realizowane są bezpłatnie w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne mogą być prowadzone zaocznie, to znaczy, że zajęcia odbywają się w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, lub wieczorowo, gdzie zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku nawet przez cały dzień.
Sprawdź, w jakiej formie są realizowane studia niestacjonarne i pamiętaj, że tryb zaoczny/wieczorowy jest płatny.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Interdyscyplinarnie konstruowany program kształcenia na kierunku chemia może się różnić w zależności od wybranej uczelni.
Studenci uczęszczają na takie przedmioty jak na przykład: chemia materiałów i zarządzania chemikaliami, podstawy przedsiębiorczości, surowce i materiały w farmacji i kosmetyce, aparatura chemiczna, podstawy informatyki i techniki informacyjne, badanie struktury związków organicznych.
Realizowanie poszczególnych zajęć uzależnione jest także od wybranej specjalizacji. Studenci kształcą się, chociażby w zakresie bioanalityki, materiałów i substancji specjalnych, a także w ramach chemii farmaceutycznej i kosmetycznej. Ofertę specjalnością warto śledzić na stronach wybranych uczelni, ponieważ jest ona zmienna.
Nauczysz się opracowywać projekty w zakresie biotechnologii przemysłowej, technologii organicznej i bioorganicznej, analizy przemysłowej i bioanalityki oraz inżynierii materiałowej.