Logistyka w sektorze rolno-spożywczym to unikatowa propozycja kształcenia, która pozwoli Ci zdobyć rzetelne wykształcenie, obejmujące funkcjonowanie nowoczesnych systemów logistycznych w sektorze rolno-spożywczym.
Studenci mają okazję zdobyć wiedzę i umiejętności odnoszące się do produkcji, magazynowania, oceny jakości surowców i produktów rolno-spożywczych. Rozwijają przy tym kompetencje z zakresu zarządzania.
Po ukończeniu kształcenia w zakresie logistyki w sektorze rolno-spożywczym będziesz w stanie wybrać właściwe metody i narzędzia, które posłużą do rozwiązywania zadań badawczych i inżynierskich.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Logistyka w sektorze rolno-spożywczym możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
2. Tryb:
Kierunek logistyka w sektorze rolno-spożywczym możesz studiować w ramach pierwszego stopnia. Są to studia inżynierskie, trwające trzy i pół roku, czyli siedem semestrów.
Studia logistyczne realizowane są stacjonarnie (w murach uczelni) od poniedziałku do piątku.
Dzienna forma kształcenia na uczelniach publicznych jest bezpłatna, kandydaci są jednak zobowiązani do uiszczenia opłaty rekrutacyjnej.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Program studiów logistyki w sektorze rolno-spożywczym konstruowany jest interdyscyplinarnie. W siatce zajęć znajdziemy takie przedmioty jak na przykład: prawa fizyki w logistyce, finanse i rachunkowość, bazy danych i systemy informatyczne, produkcja zwierzęca/produkcja surowców zwierzęcych, systemy zarządzania w produkcji żywności, zanieczyszczenia produktów rolno-spożywczych w logistyce.
Studenci zdobywają rzetelne wykształcenie i umiejętności w zakresie produkcji, magazynowania, oceny jakości surowców i produktów rolno-spożywczych. Zdobywają również kompetencje w zakresie zarządzania.
Nauczysz się dobierać metody i narzędzia służące do rozwiązywania zadań badawczych i inżynierskich. Dowiesz się także, w jaki sposób powinny funkcjonować nowoczesne sytemy logistyczne w sektorze rolno-spożywczym.