Historia to interdyscyplinarna propozycja kształcenia, która umożliwi Ci zgłębianie dziejów Polski i świata od czasów najdawniejszych po współczesne. Studia tego typu wypełnione są naukami humanistycznymi, związanymi z historią, kulturą, sztuką, sytuacją społeczno-polityczną.
Będziesz miał/a szansę wybrać specjalizację, która niejako ukształtuje Twoją ścieżkę kariery. Możesz kształcić się ogólnohistorycznie, w zakresie specjalności nauczycielskiej czy też archiwistyki. Oczywiście warto zweryfikować na stronach internetowych rzeszowskich uczelni aktualne propozycje specjalizacyjne.
Nauczysz się opracowywać zasób archiwalny z dowolnego okresu historycznego, a także przygotujesz się do pracy badawczej w zakresie historii i nauk jej pokrewnych.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Historia możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
Historię możesz studiować w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata, czyli sześć semestrów. Studia drugiego stopnia odbywają się w trakcie czterech semestrów (dwa lata) i kończą się tytułem magistra. Studia magisterskie uzupełniają wiedzę zdobywaną na studiach pierwszego stopnia.
Studia historyczne możesz realizować przede wszystkim dziennie. Zajęcia w trybie stacjonarnym odbywają się od poniedziałku do piątku i wypełnione są zajęciami obowiązkowymi, dodatkowymi i specjalizacyjnymi.
Studia stacjonarne na uczelniach publicznych są bezpłatne, kandydaci muszą jednak uiścić opłatę rekrutacyjną.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Kompleksowo opracowany program kształcenia w zakresie historii umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności z zakresu historii i wybranych nauk społecznych. Studenci mają szansę zapoznać się z warsztatem historyka, zgłębiając przy tym główne nurty historiograficzne i metodologiczne.
Kierunek rozwijany jest poprzez zagadnienia specjalizacyjne, które w znaczący sposób wpływają na dalszą ścieżkę kariery. Nauczysz się opracowywać zasoby archiwalne z dowolnego okresu historycznego, a także przygotujesz się do pracy w archiwum państwowym lub w archiwum o zasobie historycznym, które funkcjonuje poza wykazem archiwów państwowych.
Możesz także zdobyć uprawnienia dydaktyczne lub poszerzyć wiedzę historyczną, która będzie niezwykle użyteczna w wybranych obszarach badań historycznych.