Chemia to ścisły kierunek kształcenia, który pozwoli Ci zdobyć wiedzę i umiejętności nie tylko z chemii, ale i z chemii analitycznej, fizycznej, organicznej, nieorganicznej, a także z technologii chemicznej.
Realizowane zajęcia mają charakter zarówno teoretyczny, jak i praktyczny. Dzięki temu studenci uczą się, jak otrzymywać związki i substancje chemiczne, a także wykorzystywać różne metody i techniki do analizy tych związków.
Studenci będą pracować w odpowiednio przystosowanych do tego laboratoriach, jednocześnie nauczą się interpretacji danych pomiarowych, wyników analiz, szacowania ryzyka. Propozycje specjalizacyjne wpłyną zaś na wybór ścieżki kariery, a także na dobór praktyk zawodowych, które umożliwią zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Chemia możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Chemię możesz studiować w trakcie dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Studia pierwszego stopnia (licencjackie) trwają trzy lata, studia drugiego stopnia (magisterskie) zaś trwają dwa lata i uzupełniają wiedzę zdobytą na poziomie pierwszego stopnia.
Studia chemiczne możesz realizować w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedzialku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Chemia to kierunek, który tworzony jest w unikatowy sposób, bowiem uczelnia stara się indywidualnie podchodzić do każdego studenta. W początkowych etapach kształcenia studenci uzupełniają wiedzę z zakresu szkoły średniej, następnie przechodzą do wyboru specjalizacji, które umożliwią rozwijanie się w najbardziej zajmujących dziedzinach.
Masz szansę zdobyć wiedzę i umiejętności w zakresie chemii kosmetycznej, biologicznej, materiałowej, sądowej, a także w zakresie syntez i analizy chemicznej. W kompleksowo opracowanym programie studiów znajdziesz takie przedmioty jak na przykład: podstawy chemii fizycznej, podstawy technologii chemicznej, podstawy chemii nieorganicznej, toksykologia, metody spektralne.
W trakcie zajęć laboratoryjnych nauczysz się otrzymywać związki i substancje chemiczne, a także dowiesz się, w jaki sposób wykorzystywać różne metody i techniki do ich analizy.