Chemia - Poznań

Chemia - Poznań

Studia na kierunku chemia w Poznaniu możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Chemia stopień: (I) (II) , czas trwania: 3 lata • 2 lata ,
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku chemia

Uczelnie, gdzie chemia jako specjalność / ścieżka kształcenia

Politechnika Poznańska

Politechnika Poznańska

Wydział Technologii Chemicznej PP stopień: (I) (II) , czas trwania: 4 lata • 2 lata • 3,5 roku • 1,5 roku

Specjalności na kierunku technologia chemiczna

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Wydział Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii UP w Poznaniu stopień: (I) (II) , czas trwania: 4 lata • 1,5 roku • 3,5 roku

Specjalności na kierunku rolnictwo

22.01.2024

Chemia studia Poznań 2024 | woj. wielkopolskie

Studia na kierunku Chemia to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra). Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym.

Chemia - Poznań
Studia na kierunku chemia w Poznaniu
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Uczelnie

Studia w Poznaniu 2024/2025 na kierunku chemia możesz podjąć na 1 uczelni publicznej: Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Wydział Chemii UAM).
 
Opis kierunku
Studia na kierunku chemia w Poznaniu umożliwiają zdobycie wiedzy z zakresu chemii analitycznej, organicznej, nieorganicznej, fizycznej, technologii chemicznej oraz nauk pokrewnych. Studenci będą zdobywać również umiejętności praktyczne, nauczą się analizy wyrobów chemicznych, interpretacji zjawisk fizykochemicznych, a nawet prawidłowego sposobu postępowania z odpadami itd. Program kształcenia przewiduje realizację przedmiotów takich jak: podstawy analizy instrumentalnej, krystalochemia, podstawy chemii nieorganicznej, metody spektralne czy podstawy chemii fizycznej.
 
Praca po studiach

Absolwenci studiów chemicznych mają do wyboru wiele możliwych ścieżek, w których kierunku rozwinąć się może ich kariera zawodowa. Jedną z nich jest praca w edukacji, jako nauczyciele w szkołach, szkoląc przyszłe pokolenia miłośników tej nauki ścisłej. Kolejną jest zatrudnienie w różnorodnych branżach przemysłu, w tym: chemicznej, farmaceutycznej, spożywczej i kosmetologicznej. Absolwenci bez problemu znajdą pracę również w instytucjach, których działanie skupia bądź opiera się na biotechnologii, ochronie środowiska czy produkcją energii odnawialnej.

 

Specjalności

Współczesne studia z chemii charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku chemia w Poznaniu: chemia kosmetyczna, chemia ogólna, chemia sądowa.

 

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek chemia?

Ponieważ konkurencja na kierunek chemia w Poznaniu jest dość duża, warto zainteresować się wymogami kwalifikacyjnymi już wcześniej.

W przypadku pierwszego stopnia obowiązkowo musisz zdać podstawowe egzaminy maturalne, ale warto przygotować się także do rozszerzeń z przedmiotów dodatkowych. Wymogi rekrutacyjne są różne i uzależnione od poziomu i trybu kształcenia. 

szczegółowe wymagania na uczelniach

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU CHEMIA W POZNANIU?

Chemia to ścisły kierunek kształcenia, który pozwoli Ci zdobyć wiedzę i umiejętności nie tylko z chemii, ale i z chemii analitycznej, fizycznej, organicznej, nieorganicznej, a także z technologii chemicznej.

Realizowane zajęcia mają charakter zarówno teoretyczny, jak i praktyczny. Dzięki temu studenci uczą się, jak otrzymywać związki i substancje chemiczne, a także wykorzystywać różne metody i techniki do analizy tych związków.

Studenci będą pracować w odpowiednio przystosowanych do tego laboratoriach, jednocześnie nauczą się interpretacji danych pomiarowych, wyników analiz, szacowania ryzyka. Propozycje specjalizacyjne wpłyną zaś na wybór ścieżki kariery, a także na dobór praktyk zawodowych, które umożliwią zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych.

 

Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku Chemia możemy podzielić na:

1. Typ

  • Studia I stopnia (licencjackie)
  • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:

  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne

 

Chemię możesz studiować w trakcie dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Studia pierwszego stopnia (licencjackie) trwają trzy lata, studia drugiego stopnia (magisterskie) zaś trwają dwa lata i uzupełniają wiedzę zdobytą na poziomie pierwszego stopnia.

Studia chemiczne możesz realizować w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedzialku do piątku w siedzibie uczelni.

Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.

Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.

 

Zdobywana wiedza i umiejętności

Chemia to kierunek, który tworzony jest w unikatowy sposób, bowiem uczelnia stara się indywidualnie podchodzić do każdego studenta. W początkowych etapach kształcenia studenci uzupełniają wiedzę z zakresu szkoły średniej, następnie przechodzą do wyboru specjalizacji, które umożliwią rozwijanie się w najbardziej zajmujących dziedzinach.

Masz szansę zdobyć wiedzę i umiejętności w zakresie chemii kosmetycznej, biologicznej, materiałowej, sądowej, a także w zakresie syntez i analizy chemicznej. W kompleksowo opracowanym programie studiów znajdziesz takie przedmioty jak na przykład: podstawy chemii fizycznej, podstawy technologii chemicznej, podstawy chemii nieorganicznej, toksykologia, metody spektralne.

W trakcie zajęć laboratoryjnych nauczysz się otrzymywać związki i substancje chemiczne, a także dowiesz się, w jaki sposób wykorzystywać różne metody i techniki do ich analizy.

Uczelnie w Poznaniu - kierunek chemia:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Wydział Chemii UAM) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

ILE TRWAJĄ STUDIA NA KIERUNKU CHEMIA W POZNANIU?

Studia na kierunku Chemia trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Chemia w Poznaniu - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3 lata licencjat
studia II stopnia 2 lata magister

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU CHEMIA W POZNANIU?

Absolwenci chemii są przygotowani do funkcjonowania na współczesnym rynku pracy. Kierunek oferuje bardzo wiele możliwości rozwoju zawodowego i badawczego. Przede wszystkim absolwenci podejmują pracę w przemyśle chemicznym i w pokrewnych gałęziach gospodarki, jak również w laboratoriach badawczych różnego typu.

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku chemia:

  • instytuty naukowo-badawcze
  • laboratoria analityczne
  • laboratoria badawcze branży chemicznej, biomedycznej, farmaceutycznej, spożywczej czy kosmetycznej.
  • przedsiębiorstwa handlowe, które zajmują się dystrybucją odczynników i sprzętu pomiarowego
  • instytucje administracji państwowej i samorządowej

Miejsce zatrudnienia bardzo często uzależnione jest od realizowanej specjalizacji. Absolwenci umiejętnie posługują się fachową aparaturą chemiczną, laboratoryjną.

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Chemia w Poznaniu?

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Chemia Poznań studia i stopnia

Chemia Poznań studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Chemia Poznań studia stacjonarne

Chemia Poznań studia niestacjonarne

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku chemia w Poznaniu

Chemia w Poznaniu

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia