Uczelnie w Warszawie przygotowują każdego roku ciekawą ofertę kształcenia, która pozwala wyspecjalizować wiedzę z obszaru zarządzania. Jednym z takich kierunków jest zarządzanie projektami. Studenci w trakcie wszystkich semestrów kształcenia otrzymają kwalifikacje, które zostaną docenione w niemal każdej firmie czy korporacji.
Na studentów czekać będą wykłady i ćwiczenia, które łączą w sobie interdyscyplinarną wiedzę z obszarów zarządzania. W siatce programowej można będzie więc odnaleźć przedmioty związane z ekonomią, prawem czy nawet rachunkowości. Naczelnym celem tego kierunku jest wyposażenie studentów w takie kwalifikacje, które umożliwią im w przyszłości swobodne poruszanie się na arenie biznesowej. Dobre rozplanowanie projektów – umiejętności ich tworzenia, analizowania czy nawet rozdysponowania nimi wśród kadry pracowniczej są dziś niezwykle cenne w niemal każdej z branż. Warto zadbać więc o odpowiednio wczesne wyspecjalizowanie swojej wiedzy.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku zarządzanie projektami możemy podzielić na:
1. Typ:
-
studia II stopnia (magisterskie).
2. Tryb:
-
studia stacjonarne;
-
studia niestacjonarne.
Studenci wybierający kierunek taki jak zarządzanie projektami będą kształcić się na studiach II stopnia. Muszą oni więc dysponować tytułem licencjata lub nawet magistra z dziedzin pokrewnych. Nauka II stopnia pomoże im nie tylko usystematyzować wiedzę ekonomiczną. Będzie to również czas poszerzania kwalifikacji oraz przygotowań do obrony jeden z ważniejszych prac dyplomowych, czyli pracy magisterskiej.
Na kierunku zarządzanie projektami w Warszawie można kształcić się w dwóch trybach – stacjonarnym lub zaocznym. Warto odpowiednio wcześnie przeanalizować każdą tę formę i wybrać bardziej dogodną dla siebie. Studia stacjonarne pozwalają na regularne zdobywanie wiedzy. Z kolei kształcenie niestacjonarne daje większą elastyczność, wiąże się jednak z uiszczaniem opłat za czesne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Wiedza, jaką zdobędą studenci zarządzania projektami, obejmuje rolę oraz miejsce projektów. Studenci poznają rozwiązania dotyczące zarządzania projektami oparte na najlepszych praktykach, a także rozumieją problemy i rozwiązania organizacji projektowej oraz zasady i metody organizowania zespołu projektowego i kierowania nim.
Największe znaczenie będą mieć jednak umiejętności pozyskane podczas studiów. Można zaliczyć do nich umiejętność myślenia i działania w sposób przedsiębiorczy. Każdy student będzie także posiadał umiejętności badania potrzeb projektowych i na tej podstawie potrafił formułować i definiować problemy projektowe w wymiarze społecznym i organizacyjnym oraz dokonywać ich oceny. Oprócz tego będzie on wiedział, jak planować i kontrolować przebieg projektów przy uwzględnieniu ich specyfikacji oraz okoliczności realizacyjnych.