Archeologia to fascynujący kierunek, który umożliwi Ci zdobycie wiedzy odnoszącej się do przeszłości, a także zdobycie lub rozwinięcie umiejętności sprowadzających się do interpretowania źródeł archeologicznych oraz ich pozyskiwania.
Propozycja kształcenia historycznego ułatwi analizę i odtwarzanie przeszłego świata oraz badanie jego wpływu na teraźniejszość.
Tego typu studia mają charakter szczególnie badawczy, dlatego studenci uczą się pozyskiwać, dokumentować, opisywać, analizować i interpretować dane archeologiczne, a także formułować hipotezy i wyjaśniać zjawiska mające miejsce w przeszłości.
Mimo że studenci muszą zgłębić wiele teorii, archeologia jest także kierunkiem praktycznym. Zapoznasz się z pracą archeologa, a tym samym nauczysz się pozyskiwać dane oraz je porządkować.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Archeologia możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
Archeologię w Poznaniu możesz studiować w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata, czyli sześć semestrów. Studia drugiego stopnia odbywają się w trakcie czterech semestrów (dwa lata) i kończą się tytułem magistra. Studia magisterskie mają charakter uzupełniający w stosunku do studiów licencjackich.
Studia humanistyczno-historyczne możesz realizować przede wszystkim stacjonarnie. Studia dzienne odbywają się od poniedziałku do piątku i wypełnione są zajęciami obowiązkowymi, dodatkowymi i specjalizacyjnymi; kandydaci muszą odbyć praktyki zawodowe.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Kierunek archeologia w Poznaniu z pewnością jest propozycją dla pasjonatów nauk historycznych i humanistycznych. Interdyscyplinarny program studiów wypełniony jest bowiem takimi przedmiotami jak: archeologia starożytnego Egiptu, podstawy historii i metodologii archeologii, człowiek i środowisko w epoce kamienia między Bałtykiem a Alpami i wiele innych. Charakter zajęć jest nie tylko stricte teoretyczny, ale także badawczy, praktyczny.
Studenci zdobywają rzetelne wykształcenie, które obejmuje znajomość pradziejów od pojawienia się człowieka i kultury ludzkiej aż po schyłek średniowiecza oraz znajomość rozwoju cywilizacji śródziemnomorskich od Bliskiego Wschodu do świata greckiego i rzymskiego.
Uczą się także prowadzić badania wykopaliskowe, które obejmują różne okresy chronologiczne, a wykorzystują przy tym najnowsze metody i urządzenia badawcze. Na studentów czekają specjalizacje, które w znaczący sposób wpłyną na dalszą ścieżkę kariery.