Chemia materiałów i nanotechnologia to kierunek idealny dla osób, które chcą zdobyć wiedzę i umiejętności w zakresie nauki, obejmującej wytwarzanie i badania struktur o rozmiarach na poziomie pojedynczych atomów, cząsteczek i klastrów, dodatkowo zainteresowanych chemią materiałów.
Oczywiście w programie studiów znajdziesz przedmioty odnoszące się do najważniejszych działów chemii, to znaczy do chemii ogólnej i nieorganicznej, organicznej, fizycznej, a także do technologii chemicznej, która w znaczący sposób poszerzy informacje z zakresu chemii materiałów, nanotechnologii, inżynierii materiałowej.
Poszczególne przedmioty będą realizowane w laboratoriach wyposażonych w aparaturę pomiarową najnowszej generacji.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Chemia materiałów i nanotechnologia możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
2. Tryb:
Chemię materiałów i nanotechnologię możesz realizować w ramach pierwszego stopnia. Są to studia inżynierskie, które trwają trzy i pół roku, czyli siedem semestrów i realizowane są w trybie dziennym.
Stacjonarna forma kształcenia odbywa się od poniedziałku do piątku, a proponowany program studiów wypełniony jest zajęciami obowiązkowymi i dodatkowymi oraz praktykami zawodowymi, umożliwiającymi zdobywanie pierwszych doświadczeń zawodowych.
Studia stacjonarne na uczelniach publicznych są bezpłatne, wymagają jednak uiszczenia opłaty rekrutacyjnej.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Studenci kierunku chemia materiałów i nanotechnologia w Łodzi zdobywają rzetelne wykształcenie obejmujące nanomateriały wraz z informacją odnoszącą się do nanocząstek metali stosowanych do leczenia ran oraz jako nośniki leków antynowotworowych.
Dowiesz się także, czym są materiały ceramiczne, fotokatalizatory do oczyszczania wody i powietrza, polimery i ich kompozyty o właściwościach samoczyszczących i hydrofobowych.
Interdyscyplinarny program studiów oraz realizowane praktyki zawodowe umożliwią Ci rozwinięcie umiejętności obejmujących projektowanie i syntezę nanomateriałów, kształtowanie ich właściwości, obsługę nowoczesnej aparatury badawczej, eksplorację i poszukiwanie nowych obszarów zastosowań nanomateriałów i nanotechnologii.
Studia w tym zakresie są niejako odpowiedzią na zapotrzebowania na specjalistów, których poszukują współcześni pracodawcy. Możesz być pewien/pewna, że to, czego się nauczysz, będzie na tyle pożądane, że zagwarantuje Ci wiele możliwości zatrudnienia.