Program studiów i przedmioty
W zależności od wybranej uczelni siatki zajęć proponowane w zakresie kierunku psychologia mogą się różnić. Założenia programowe są zaś podobne, ponieważ studenci muszą zdobyć określoną wiedzę i umiejętności. Kompleksowo opracowywany program kształcenia umożliwia zgłębianie nauk psychologicznych, ekonomicznych, biologicznych.
Program łączy psychologię z socjologią, zarządzaniem, a także naukami biologiczno-medycznymi. Teoretyczne kształcenie jest weryfikowane w trakcie obowiązkowych praktyk zawodowych. Studenci mogą wybrać specjalizacje, które mają znaczenie dla dalszej ścieżki kariery.
W programie studiów na kierunku Psychologia znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Nabywane umiejętności
Studenci na tym kierunku uczą się m.in. o różnorodnych aspektach psychiki człowieka, takich jak funkcjonowanie mózgu, percepcja, emocje, zachowanie, osobowość, procesy poznawcze, relacje interpersonalne, kultura i społeczeństwo. Program ten ma na celu przygotowanie studentów do pracy w różnych obszarach związanych z psychologią, takich jak badania naukowe, terapia i poradnictwo psychologiczne, resocjalizacja, doradztwo zawodowe, edukacja i trening. W ramach studiów na kierunku psychologia, studenci zdobywają wiedzę teoretyczną oraz praktyczne umiejętności związane z badaniami psychologicznymi, w tym z planowaniem, realizacją i interpretacją badań naukowych, zarządzaniem danymi, analizą statystyczną oraz tworzeniem raportów i publikacji naukowych.
Studenci na kierunku psychologia uczą się również o różnych podejściach i metodach terapeutycznych, takich jak np. psychoterapia poznawczo-behawioralna, psychoterapia psychodynamiczna, terapia poznawcza, terapia systemowa, terapia gestalt, terapia krótkoterminowa, terapia grupowa i wiele innych. Program ten obejmuje także naukę diagnozy i terapii psychologicznej, czyli metody badania i wspierania procesów psychologicznych w różnych kontekstach, takich jak klinika, poradnia psychologiczna, placówki resocjalizacyjne, organizacje pozarządowe czy miejsca pracy.
Studia na kierunku psychologia to także rozwijanie umiejętności interpersonalnych, takich jak komunikacja, empatia, asertywność, negocjacja i rozwiązywanie konfliktów. Studenci uczą się również o różnorodności psychologicznej, takiej jak np. różnice indywidualne, kulturowe, społeczne i ekonomiczne, oraz o odpowiednich strategiach pracy z tymi grupami. Program obejmuje również naukę pracy z osobami z zaburzeniami psychicznymi, zarówno w kontekście wczesnego wykrywania i leczenia, jak i zapobiegania powstawaniu tych zaburzeń.
Polecane:
Ile trwają studia na kierunku psychologia w Poznaniu?
Studia na kierunku Psychologia w Poznaniu, w zależności od typu studiów trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) lub 5 lat (jednolite magisterskie).
Sprawdź
Jakie są specjalności na psychologii w Poznaniu
Współczesne studia z psychologii charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Po jakim profilu na kierunek psychologia w Poznaniu
Studia z psychologii to wybór dla najlepszych maturzystów. Myśląc o przyszłości na tym kierunku, warto odpowiedzialnie podejść już do wyboru szkoły średniej. Najlepiej sprawdzi się szkoła, która bardzo dobrze przygotuje do egzaminów maturalnych z polskiego i języka obcego. Dobrym wyborem mogą okazać się zatem szkoły o profilu humanistycznym.
O dostaniu się na studia może zadecydować przedmiot dodatkowy. Jako że uwzględniane są wyniki z biologii, chemii, fizyki, informatyki czy matematyki, to dobrym wyborem mogą być także szkoły o profilu matematyczno-fizycznym czy biologiczno-chemicznym.
Sprawdź
Czy studia na kierunku psychologia w Poznaniu są trudne
Studia psychologiczne w Poznaniu obejmują bardzo szeroki materiał. Sprawia to, że nie są to studia dla każdego, bo wymagają one wielu godzin poświęconych nauce. Problem stanowić może także interdyscyplinarny charakter tych studiów. Program nauczania złożony jest z przedmiotów nawiązujących do takich dziedzin jak nauki społeczne, humanistyczne oraz biologiczne.
Najlepiej na psychologii odnajdą się więc osoby o otwartym umyśle, potrafiącym chłonąć wiedzę z każdej dziedziny. Przydadzą się także umiejętności humanistyczne, dzięki którym nie straszna będzie nauka metod naukowych i dużej liczby teorii.
Jaki jest najtrudniejszy przedmiot na psychologii w Poznaniu
Psychologia to kierunek, na którym wymagający może być każdy przedmiot, wszystko zależy od predyspozycji studentów. Wszystko ze względu na bardzo rożnorodny zakres przedmiotów. Kierunek charakteryzuje się tym, że w programie nauczania znajdują się przedmioty dla zwolenników zarówno nauki praktycznej, jak i teoretycznej.
Do tej drugiej kategorii przypisać można między innymi metodologię badań psychologicznych i statystykę, które wymaga analitycznego myślenia i umiejętności interpretacji danych. Jest to jeden z najtrudniejszych przedmiotów w trakcie studiów psychologicznych. Wymagające mogą być także zajęcia z psychopatologii czy podstaw pomocy psychologicznej.
Czy studia na kierunku psychologia w Poznaniu to studia z przyszłością
Psycholog to specjalista bez którego trudno wyobrazić sobie współczesny świat. Ludzie coraz częściej decydują się na pomoc psychoterapeuty. Za sukces w tym zawodzie odpowiada jednak nie tylko zdobyta wiedza, ale także predyspozycje takie jak wrażliwość, czy empatia. Myśląc o rozwoju w tym kierunku warto więc kierować się powołaniem.
Absolwenci psychologii mają wiele możliwości zawodowych. Mogą oni pracować jako mediatorzy, psychologowie sportu, policyjni czy transportu. Ukończenie psychologii daje umiejętności do pracy jako specjalista HR, doradca zawodowy czy animator.
Sprawdź
Jak trudno się dostać na studia na psychologię w Poznaniu
Psychologia to najpopularniejszy kierunek studiów na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przez to, że na jedno miejsce przypada kilkunastu kandydatów wymagania na ten kierunek są bardzo wysokie. Na dostanie się na psychologię w Poznaniu mogą liczyć tylko najlepsi maturzyści.
Kluczem do dostnia się na te studia są bardzo dobre wyniki matury na poziomie rozszerzonym z trzech wymaganych przedmiotów. To jedyna droga na ten kierunek na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, ponieważ w procesie rekrutacyjnym nie są uwzględniane wyniki z olimpiad przedmiotowych.
Sprawdź
Czy na studiach na kierunku psychologia w Poznaniu jest matematyka
Studia psychologiczne to kierunek, który wywodzi się z nauk społecznych, humanistycznych i biologicznych. To sprawia, że większość materiału na studiach nie ma nic wspólnego z matematyką. Mimo to, królowa nauk także jest ważnym elementem tego kierunku, bo w programie można znaleźć przedmioty związane z metodologią badań i statystyką.
W trakcie studiów nie spotkasz jednak zajęć poświęconych nauczaniu samej matematyki. Matematyka jest jednak jedynie częścią składową niektórych przedmiotów obecnych w siatce kształcenia, więc jej poziom nie jest bardzo wymagający.
Czy warto iść na Psychologię?
Psychologia jest kierunkiem dla tych, którzy interesują się drugim człowiekiem oraz mechanizmami, jakie rządzą jego psychiką. Dzięki studiom można zagłębić się w zagadnienia dotyczące emocji, doświadczania otaczającej rzeczywistości, cech osobowości, czy społecznego zachowania ludzi. To niezwykle interesująca propozycja kształcenia, która dostarcza szerokiej wiedzy, na fundamencie której można odnaleźć się w różnych przestrzeniach zawodowych.
Sprawdź czy warto iść na studia
Psychologia studia podyplomowe w Poznaniu
Absolwenci studiów licencjackich lub magisterskich (dowolnego kierunku studiów) mogą uzupełnić lub zdobyć nowe kwalifikacje uczęszczając na studia podyplomowe z zakresu psychologii. Są to zazwyczaj studia płatne, które trawją od 2 do 4 semestrów.
Sprawdź