Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Psychologia sądowa to propozycja kształcenia, którą powinny zainteresować się osoby, które w życiu zawodowym pragną wykorzystywać psychologiczną wiedzę w obszarze wymiaru sprawiedliwości, organów ścigania czy resocjalizacji i psychiatrii sądowej. W Psychologii sądowej spotykają się zagadnienia reprezentujące psychologię i prawo co oznacza, że oprócz zagłębienia się w przestrzeń mechanizmów funkcjonowania człowieka studenci odkrywają między innymi kryminologię, kryminalistykę czy wiktymologię oraz zagadnienia z zakresu prawa karnego i rodzinnego.
Co zrozumiałe, studenci Psychologii sądowej nie tylko zdobywają specyficzną wiedzę teoretyczną, ale również rozwijają jasno określone umiejętności. Umiejętności te dotyczą przede wszystkim: postępowania w procesie interwencyjnym wobec przestępstw, prowadzenia mediacji, interwencji i procesu terapeutycznego czy udzielania wsparcia psychologicznego dzieciom będącym ofiarami przestępstw.
Kształcenie w ramach Psychologii sądowej przygotowuje do pełnienia zadań zawodowych stanowiących wsparcie eksperckie dla działań podejmowanych przez organy wymiaru sprawiedliwości, jak również do działalności profilaktycznej, psychoedukacyjnej, interwencyjnej i terapeutycznej. Oznacza to, że absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w: placówkach sądowych, ośrodkach kuratorskich, zakładach poprawczych i resocjalizacyjnych, zakładach karnych, aresztach śledczych, placówkach interwencji kryzysowej, służbach socjalnych czy placówkach zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie i profilaktyką społeczną.