Kadry i płace w praktyce to propozycja kształcenia, dzięki której można pozyskać wiedzę oraz umiejętności, które razem stanowią podstawę pracy osoby specjalizującej się w dziedzinie kadr i płac. Zdecydowana większość zdobywanych na studiach wiadomości dotyczy przepisów prawnych oraz obowiązujących zasad, ale równie istotnym elementem kształcenia jest rozwinięcie umiejętności wykorzystywania tej wiedzy w praktycznym działaniu. A o jakiej wiedzy mówimy?
Studenci Kadr i płac w praktyce zaznajamiają się między innymi z: prawem pracy, sposobami zawierania stosunku pracy, zasadami planowania i nadzorowania czasu pracy, zasadami wynagradzania, funkcjonowaniem agencji pracy tymczasowej, instrumentami rynku pracy, jak również ubezpieczeniami społecznymi i zdrowotnymi pracowników oraz osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych. Patrząc na obszar poruszanych tematów dochodzimy do wniosku, że studenci uczą się jak zawierać stosunek pracy, naliczać wynagrodzenia, przeprowadzać rozliczenia z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i Urzędem Skarbowym, nadzorować wykonanie harmonogramów czasu pracy i urlopów pracowniczych czy prowadzić dokumentację pracowniczą.
Będąc absolwentem tej ścieżki kształcenia można znaleźć zatrudnienie w działach kadr i płac, działach finansowych czy firmach doradztwa podatkowego i rachunkowego.