Dietetyka medyczna to propozycja kształcenia, dzięki której można pozyskać obszerną wiedzę w zakresie opracowywania właściwych zaleceń żywieniowych w poszczególnych jednostkach chorobowych. Studenci uczą się także jak planować żywienie osób w wieku podeszłym oraz jak prowadzić działania profilaktyczno- edukacyjne mające na celu zapobieganie chorobom żywieniowo- zależnym.
Realizowane w toku studiów zajęcia poświęcone są między innymi: żywieniu kobiet ciężarnych i karmiących, projektowaniu diet w chorobach autoimmunologicznych, żywieniu w chorobach metabolicznych i gastroenterologii, dietetyce w geriatrii i gerontologii, a także poradnictwu żywieniowemu w chorobach nowotworowych.
Co po studiach? Jak może wyglądać droga zawodowa po ukończeniu nauki? Absolwenci ścieżki kształcenia Dietetyka medyczna mogą pracować w: poradniach i gabinetach dietetycznych, sanatoriach, zakładach leczniczo- opiekuńczych, przychodniach, a także jednostkach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu żywienia człowieka.