22.01.2024
Rankingi popularności kierunków studiów to swego rodzaju lista przebojów kształcenia wyższego. Jakie kierunki są najpopularniejsze? Jakie kierunki tracą na znaczeniu wśród kandydatów? O jakie kierunki już niedługo będzie toczyć się rekrutacyjna batalia?
Wciąż, zdecydowanym liderem w rankingu najczęciej wyszukiwanych kierunków pozostaje Informatyka i jej przewaga nad pozostałymi kierunkami kształcenia jest więcej niż znaczna. Naturalnie, studia to nie wyścigi, lecz sytuacja na edukacyjnym podium powinna dawać choć trochę do myślenia, zarówno uczelniom, studentom, jak i pracodawcom. Największym powodzeniem cieszyła się wspomniana Informatyka, a na kolejnych miejscach podium uplasowały się Zarządzanie i Psychologia.
NAJCZĘŚCIEJ WYBIERANE - TOP 5 |
Jak wiemy, liczby nie kłamią. Przedstawiamy Wam szczegółowe statystyki rankingu najpopularniejszych kierunków kształcenia:
Sprawdź co musisz wiedzieć o najpoularniejszych kierunkach w Polsce. Poniżej znajdziesz aktualne wymagania, uczelnie, porady ekspertów i opinie:
NAJCZĘCIEJ WYBIERANE - TOP 30 |
źródło: otouczelnie.pl
Chcesz wiedzieć więcej? Nie czekaj i sprawdź jakie są wszystkie kierunki studiów w Polsce w 2024 r.
Według ogólnej liczby zgłoszeń kandydatów (powyżej 8 tys.):
żródło nauka.gov.pl
Ide na psychologie. Bede was leczyc z psychozy " zycia" robota gwarantowana
spoczko;)
Prawo rządzi z aplikacją sędziowską, adwok, notarial, radcows, komorn, ogólna, prokuratorska, dyplomatyczna, rzecznikowska, kuratorska, ewentualnie doradca podatkowy lub biegłym rewidentem.
Jeśli chodzi o prawo to rynek przesycony i coraz trudniej o przyzwoite zarobki, już nie mówiąc o mitycznych "kokosach".
Najlepsze kierunki: lekarski, informatyka, prawo
Beka z tych, którzy idą na prawo xD Chyba, że interesują was zarobki 2k miesięczeni na rękę w wieku 40 lat xD
rozumiem, że chcesz się pozbyć konkurencji. Po aplikacji zarabia się 10.000+
Patrząc na ilość wolnego czasu, jaką posiadają wszyscy moi znajomi studiujący ten kierunek, ciężko powiedzieć, żeby był elitarny i karkołomny. Proszę nie narzekać.
Po aplikacji 10.000 może wybrani w największych kancelariach w stolicy. 2 000 to bliższa realiom rynku kwota, zwłaszcza w mniejszych miastach.
a ja mam pytanie co to znaczy najczęściej wybierane? czy jest to limit przyjęć na poszczególne kierunki, czy ile faktycznie osób zgłaszało się na dany kierunek
Chodzi o najczęściej wyszukiwane kierunki na uczelniach
Ja w tym roku dostałam się do Wrocławia na architekture. Kierunek przyjemny polecam.
Zacząłem studia w marcu tego roku. Polecam, przyszłościowy kierunek, studiuje go w wyższej szkole bezpieczenstwa i jak na razie jestem zadowolona, przede wszystkim na plus kdra i fajny system stypendialny co jak na niepubliczna uczelnie pozytywnie zaskakuje. Zobaczymy jak będzie po studiach:)
Ale desperacki marketing...
Mam wrażenie, że takie wyniki są ważne tylko dla tych, którzy wybierają kierunek pod względem wyników matury. Bardziej by mnie interesowało ile procent absolwentów pracuje w zawodzie. Przykład: zarządzanie to oblegany kierunek, w zależności od uczelni może być i 6 osób na miejsce. Jednak u mnie podstawowym kryterium wyboru kierunku jest odpowiedź na pytanie czy znajdę taką pracę. Dostałam się na zarządzanie, na którym w tym momencie są tylko osoby uczące się (bo dobrze zdana matura), kończymy kierunek i co dalej? Nagle w lipcu jest parę tysięcy (jak nie więcej) bezrobotnych menadżerów, a oferty pracy nie pokryją może nawet 1/10 zapotrzebowania. Z chęcią przeczytałabym statystyki, które powiedzą mi czy jeśli wybiorę taki a taki kierunek to czy będzie dla mnie praca.
Wydaje mnie się, że większość przedsiębiorców wyśmiałoby kierunek "zarządzanie". To czysta teoria. Takie studia jeśli w ogóle, to po np. filologii, ekonomii jako podyplomowe..
Tu jest zbyt duzo zmiennych. Sam papier nie wystarczy. Mozna byc swietnym specjalista ale jesli nie potrafisz przekonac siebie na rozmowie to klapa