Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Teraz najważniejsze
W arkuszach na maturze 2024 z geografii znajdzie się od 38 do 46 zadań. Za rozwiązanie wszystkich zadań otrzymać będzie można 60 punktów. Egzamin potrwa 180 min (3 godziny).
Średni wynik matury 2024 z geografii to 41 procent. Do matury 2024 z geografii na poziomie rozszerzonym podeszło 61 788 osób (tj. 23,5% absolwentów 2024 r.).
Maturę z geografii w 2025 roku będę zdawać tylko ci uczniowie, którzy dobrowolnie się na to zdecydowali. Nie jest ona przedmiotem obowiązkowym na egzaminie maturalnym. Zazwyczaj maturę z geografii zdają ją maturzyści, którzy chcę dalej kontynuować naukę na studiach związanych z geografią, na przykład architektura krajobrazu, geografia, geologia, gospodarka przestrzenna.
Poza posiadaną wiedzą przed przystąpieniem do egzaminu z tego przedmiotu warto wiedzieć również, jak będzie wyglądał arkusz maturalny. Poniżej tłumaczymy, czego należy się spodziewać, a także rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
Przeglądając arkusze maturalne z geografii z poprzednich lat, uczeń może zobaczyć, jak będzie wyglądał arkusz maturalny również w 2025 roku. Oczywiście będzie różnił się treścią, ale układ zadań i całego arkusza pozostanie niezmienny.
Na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej opublikowane są arkusze z poprzednich lat – warto do nich zerknąć. Dobrym sposobem jest również ćwiczenie swoich umiejętności i sprawdzanie wiedzy właśnie podczas rozwiązywania takich arkuszy maturalnych z lat ubiegłych z danego przedmiotu.
Uczeń będzie mógł także przekonać się w ten sposób, czy wyrabia się w określonym czasie z rozwiązaniem wszystkich zadań, a także dostrzec, które z zadań (jakie konkretnie typy) sprawiają mu największą trudność.
Sprawdź wszystko o matura 2025 geografia
Na pewno wielu uczniów zastanawia się, jak będzie wyglądał arkusz egzaminacyjny z geografii w 2025 roku. Nie jest to tajemnicą, ponieważ poprzednie arkusze z lat ubiegłych można zobaczyć, jak wspomnieliśmy wcześniej, na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Warto wspomnieć o tym, że w 2025 roku uczniowie będą zdawać maturę w Formule 2023 dla absolwentów 4-letniego liceum (od 2023 r.) i 5-letniego technikum (od 2024 r.).
W 2025 roku uczniowie będą musieli obowiązkowo podejść do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym (może nim być właśnie geografia).
Na pierwszej stronie arkusza maturalnego z geografii (oraz każdego innego) wyszczególnione są najważniejsze informacje. Uczeń, będąc w dużym stresie, może na przykład zapomnieć, ile będzie trwał egzamin. Właśnie między innymi to jest zapisane na pierwszej stronie arkusza. Znajdują się tam informacje o tym, z jakiego przedmiotu i na jakim poziomie jest to egzamin, kiedy się odbywa, ile minut będzie trwał oraz ile punktów maksymalnie może zdobyć uczeń. Na samej górze jest też pole z PESELem i kodem, które powinien uzupełnić maturzysta. Znajduje się tam także instrukcja dla zdającego, którą każdy uczeń powinien przeczytać z dużą uwagą.
Przykładowa instrukcja z pokazowego arkusza maturalnego z geografii na poziomie rozszerzonym:
1. Sprawdź, czy arkusz egzaminacyjny zawiera 34 strony (zadania 1–27) oraz mapę szczegółową. Ewentualny brak zgłoś przewodniczącemu zespołu nadzorującego egzamin.
2. Odpowiedzi zapisz w miejscu na to przeznaczonym przy każdym zadaniu.
3. Pisz czytelnie. Używaj długopisu/pióra tylko z czarnym tuszem/atramentem.
4. Nie używaj korektora, a błędne zapisy wyraźnie przekreśl.
5. Pamiętaj, że zapisy w brudnopisie nie będą oceniane.
6. Możesz korzystać z linijki, lupy i kalkulatora prostego.
7. Na tej stronie oraz na karcie odpowiedzi wpisz swój numer PESEL i przyklej naklejkę z kodem.
8. Nie wpisuj żadnych znaków w części przeznaczonej dla egzaminatora.
Każda strona arkusza jest ponumerowana (podana jest również łączna ilość stron znajdujących się w arkuszu maturalnym). Przy każdym zadaniu uczeń będzie też widział, ile maksymalnie punktów może zdobyć. W arkuszu egzaminacyjnym znajduje się również brudnopis – jest to miejsce na swobodne notatki ucznia, które nie będą sprawdzane oraz czytane przez egzaminatora.
W arkuszu maturalnym z geografii w 2025 roku znajdzie się od 38 do 46 zadań. Uczeń będzie mógł maksymalnie uzyskać 60 punktów.
W arkuszu egzaminacyjnym z geografii w 2025 roku będą zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte. Będą występowały one w wiązkach zadań lub pojedynczych zadania. Wiązka zadań może zawierać od dwóch do czterech zadań, występujących we wspólnym kontekście, którym jest opisany obszar, zjawisko, materiał źródłowy itp. Wiązka zadań może składać się z zadań zamkniętych i zadań otwartych.
Zadania zamknięte to takie, w których zdający wybiera odpowiedź lub odpowiedzi spośród podanych. Wśród zadań zamkniętych znajdą się m.in.: zadania wyboru wielokrotnego, zadania typu prawda-fałsz, zadania na dobieranie (w tym tworzenie modelu przyczynowo-skutkowego).
Z kolei zadania otwarte to takie, w których zdający samodzielnie formułuje odpowiedź. Wśród zadań otwartych znajdą się m.in.: zadania krótkiej odpowiedzi (wymagające samodzielnej wypowiedzi, np. sformułowania) wyjaśnienia, uzasadnienia, prawidłowości, wniosku, hipotezy, argumentacji, a także wykorzystania narzędzi matematycznych do analizy zjawisk i procesów zachodzących w środowisku geograficznym, zadania z luką (wymagające uzupełnienia zdań, rysunku schematycznego, tabeli, wykresu).
Harmonogram matury 2025 (terminy)
sprawdź
matura 2025 polski - podstawowy
matura 2025 polski - rozszerzony
matura 2025 matematyka - podstawowa
matura 2025 matematyka - rozszerzona
matura 2025 angielski - podstawowy
matura 2025 angielski - rozszerzony
matura 2025 niemiecki - podstawowy