Psychokryminalistyka to propozycja kształcenia, adresowana do osób chcących poznać i dokładnie zrozumieć psychologiczny i społeczny kontekst sytuacji, w których wchodzi się w konflikt z prawem. Łatwo odgadnąć, że studenci zdobywają specyficzną i interdyscyplinarną wiedzę, ponieważ psychokryminalistyka bada psychologiczne motywacje, cechy i procesy poznawcze, wpływające na popełnianie przestępstwa oraz pomaga w profilowaniu przestępstw. Mówiąc o interdyscyplinarności mamy na myśli fakt, że w przestrzeni omawianych zagadnień znajdują się te, reprezentujące między innymi: socjologię, kryminologię czy prawo.
Studenci Psychokryminalistyki poruszają się po zagadnieniach: psychologii sądowej, analizy kryminalistycznej, resocjalizacji skazanych, przesłuchiwania świadków i podejrzanych, interwencji kryzysowej, typów profilowania oraz zaburzeń psychicznych w funkcjonowaniu społecznym człowieka. Istotnym elementem kształcenia jest zdobywanie umiejętności, które pozwolą poznać przyczyny popełniania przestępstw, działać przy wykrywaniu i dowodzeniu winy oraz zapobiegać powrotowi do przestępczego życia.
Absolwenci Psychokryminalistyki wyróżniają się specyficzną wiedzą oraz równie specyficznymi umiejętnościami, które razem stanowią przygotowanie do pracy w ośrodkach edukacyjno- wychowawczych, instytucjach związanych z wymiarem sprawiedliwości oraz służbie więziennej.