Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Psychologia sądowa i penitencjarna to propozycja kształcenia, adresowana do osób zainteresowanych zagadnieniami psychologicznymi odnoszącymi się do działań związanych z obszarem psychologii sądowej i penitencjarnej, profilowania i opiniowania sprawców przestępstw, wiarygodności zeznań świadków czy też funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. W toku kształcenia studenci zaznajamiają się z metodami pracy ze sprawcą i ofiarą przestępstwa, wiktymologią, rozmaitymi problemami i zaburzeniami psychicznymi oraz kryminologią. Ponadto, poznają uwarunkowania funkcjonowania człowieka znajdującego się w izolacji więziennej oraz przyczyyn występowania zachowań przestępczych i patologicznych.
Studenci Psychologii sądowej i penitencjarnej zdobywają rozległą wiedzę, ale oprócz tego rozwijają konkretne umiejętności. O jakie umiejętności chodzi? Przede wszystkim w zakresie: analizowania i interpretowania motywów i wzorów ludzkich zachowań oraz problemów i zaburzeń psychicznych oraz przeprowadzenia diagnozy i opracowania portretu sprawcy przestępstwa oraz ofiary przestępstwa.
A jak może wyglądać przyszłość zawodowa? Posiadając wiedzę i umiejętności z obszaru psychologii sądowej i penitencjarnej można pracować w służbie więziennej, policji, wymiarze sprawiedliwości, zespołach sądowych kuratorów zawodowych, zakładach wychowawczych i poprawczych oraz ośrodkach resocjalizacyjnych i socjalizacyjnych.