Praca po studiach na kierunku pedagogika w Łodzi

Komentarze (0)

Praca po studiach na kierunku pedagogika w Łodzi

Komentarze (0)
Praca po studiach na kierunku pedagogika w Łodzi

Praca po studiach na kierunku pedagogika w Łodzi

Studia pedagogiczne zostały stworzone z myślą przede wszystkim o tych absolwentach szkół średnich, którzy czują powołanie do wykonywania tego szczególnego zawodu. Warto pamiętać jednak, że współcześnie zdobycze pedagogiki nie są wykorzystywane wyłącznie w przypadku edukacji dzieci. Dziś pedagodzy bardzo często pracują także z osobami dorosłymi. To kierunek idealny więc dla osób komunikatywnych, empatycznych oraz otwartych na problemy innych – niezależnie od ich wieku.

Studia w Łodzi na kierunku pedagogika mają charakter dwustopniowy. Pierwszy etap to studia I stopnia, które trwają najczęściej przez trzy lata i kończą się uzyskaniem tytułu zawodowego licencjata. Warto zadbać jednak o pełnię wykształcenia i postawić na kontynuację nauki na studiach II stopnia, które pozwolą usystematyzować wiedzę, poszerzyć kwalifikacje i uzyskać tytuł zawodowy magistra, który otworzy wszystkie drzwi zawodowego rozwoju.

Na studiach pedagogicznych w Łodzi studenci stykać się będą również z przedmiotami takimi jak: historia wychowania, psychologia rozwojowa i wychowawcza; biomedyczne podstawy rozwoju o wychowania czy podstawy dydaktyki.

 

Wiedza i umiejętności po studiach na kierunku pedagogika w Łodzi

Absolwenci pedagogiki powinni dysponować wszechstronnie rozwiniętą wiedzą i umiejętnościami. To one pozwolą bowiem na odnoszenie zawodowych sukcesów w codziennej pracy z innymi osobami. Warto przyjrzeć się z bliska wiedzy, jaka została wpisana w efekty kształcenia tego kierunku. Studenci poznają więc przykładowo:

  • miejsce pedagogiki w systemie innych nauk społecznych;
  • podstawy na temat wychowania i kształcenia;
  • różne rodzaje struktur społecznych i instytucje życia społecznego;
  • procesy komunikowania społeczne;
  • podstawowe teorie dotycząc wychowania, uczenia się i nauczania itd.

Największe znaczenie odgrywać będą umiejętności. Dlatego też tak ważny będzie ich rozwój podczas wszystkich semestrów kształcenia. Studenci pedagogiki uczą się między innymi, jak:

  • posługiwać się na co dzień podstawowymi ujęciami teoretycznymi;
  • obserwować i interpretować różnorodne zjawiska społeczne;
  • prezentować własne wątpliwości, pomysły, sugestie;
  • oceniać przydatność typowych metod wykorzystywanych w pedagogice;
  • dokonywać analizy własnych działań i wiele, wiele innych.

 

Miejsca pracy po studiach na kierunku pedagogika w Łodzi

Studia pedagogiczne w Łodzi wciąż chętnie wybierane są przez absolwentów szkół średnich właśnie ze względu na perspektywy zatrudnienia. Jakie są podstawowe miejsca pracy przeznaczone dla absolwentów pedagogiki? Oczywiście te związane z sektorem edukacji. Czekać na nich więc będą szkoły – zarówno te podstawowe, jak i średnie. Pedagodzy mogą ubiegać się również o zatrudnienie w przedszkolach czy wszelkich świetlicach środowiskowych i instytucjach kulturalno-oświatowych.

Część pedagogów decyduje się na pracę z osobami, które znalazły się na życiowych zakrętach. Wtedy też czeka na nich praca w ośrodkach wychowawczo-opiekuńczych, domach poprawczych, pogotowiach opiekuńczych czy policyjnej izbie dziecka.

Standardowe miejsca pracy dla pedagogów to wszelkie ośrodki terapeutyczne. Absolwenci tego kierunku mogą pomyśleć również o założeniu własnej działalności gospodarczej – dziś coraz większą popularnością cieszą się bowiem wszelkie firmy zajmujące się animacją kulturową i organizowaniem rozwijających zajęć dodatkowych dla dzieci.

 

Stanowiska pracy po studiach na kierunku pedagogika w Łodzi

A jakie stanowiska obejmować mogą absolwenci kierunków studiów w Łodzi takich jak pedagogika? Dużo zależeć będzie od ukończonej specjalności w trakcie studiów. Podczas kształcenia w Łodzi dostępne są przykładowo:

  • edukacja przez sztukę;
  • pedagogika zdrowia z dietetyką;
  • pedagogika małego dziecka;
  • specjalność opiekuńczo-wychowawcza;
  • resocjalizacja;
  • czy diagnoza i terapia pedagogiczna i wiele, wiele innych.

W praktyce oznacza to więc, że absolwenci pedagogiki mogą rozwijać się zawodowo na wielu różnorodnych stanowiskach – terapeutów, mentorów, doradców zawodowych, coachów, wychowawców, opiekunów. Wszystko zależeć więc od indywidualnych zainteresowań zawodowych każdej osoby, która ukończyła studia pedagogiczne.

WSZYSTKO O KIERUNKU PEDAGOGIKA - ŁÓDŹ

Komentarze (0)