Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Studia prawnicze wyróżniają się długą historią oraz tradycją akademicką. Obecnie, także cieszą się niesłabnącą popularnością wśród przyszłych studentów, którym zależy na rozwijaniu swoich pasji i zainteresowań. Jednak prawo to kierunek, który ma wiele innych zalet, z którymi warto się zapoznać przed przystąpieniem do rekrutacji. W poniższym artykule zamieszczono szczegółowy opis studiów na kierunku prawo w Bydgoszczy.
Osoby, które aplikują na studia prawnicze będą miały okazję zdobyć kompleksowe wykształcenie z zakresu nauk prawnych, społecznych oraz humanistycznych. W ramach licznych zajęć zyskają specjalistyczną wiedzę z zakresu następujących zagadnień:
Ponadto poznają oni regulacje wybranych dziedzin prawa, między innymi prawa:
Obecnie kierunek prawo w Bydgoszczy można realizować w ramach studiów jednolitych, które trwają dziesięć semestrów i kończą się uzyskaniem wykształcenia magisterskiego.
Studenci kierunku prawo w Bydgoszczy wykształcą szereg cennych umiejętności, które z powodzeniem wykorzystają w swojej przyszłej praktyce zawodowej. Przede wszystkim skupią się na rozwijaniu umiejętności z zakresu nauk prawnych, administracyjnych czy społecznych. Program nauczania zakłada realizacje warsztatów o tematyce powiązanej z powyższymi zagadnieniami.
W toku kształcenia, studenci dowiedzą się, w jaki sposób stosować wybrane regulacje prawne w praktyce. Ponadto nauczą się analizowania, tworzenia oraz zastosowania akt prawnych. Ważnym elementem studiów będzie także rozwijanie zdolności z zakresu tworzenia specjalistycznej dokumentacji prawnej i administracyjnej. Osoby, które aplikują na powyższy kierunek skupią się na doskonaleniu kompetencji miękkich oraz zdolności negocjacyjnych, komunikacyjnych i mediacyjnych, stanowiących podstawę pracy prawnika. Ponadto nauczą się profesjonalnego podejścia i odpowiedniej komunikacji z klientem.
W planie znajdą się warsztaty, dzięki którym studenci poznają specyfikę rozpraw sądowych oraz zdobędą cenne doświadczenie zawodowe. Co więcej, studenci będą mieli dostęp do zajęć o tematyce związanej z ekonomią oraz finansami, co pozwoli im rozwijać się na kilku polach jednocześnie. Program nauczania zakłada realizacje obieralnych modułów specjalizacyjnych, dzięki którym będą mogli się przygotować do realizacji wybranej aplikacji. Integralną część studiów będą stanowić praktyki zawodowe, które odbędą się we wcześniej wyznaczonym do tego miejscu pracy.
Absolwenci studiów prawniczych, dzięki zdobytej wiedzy i umiejętnościom, mogą liczyć na wiele ciekawych ofert zawodowych. Przede wszystkim znajdą zatrudnienie w zawodzie doradcy prawnego, do którego obowiązków należy udzielanie porad prawnych czy sporządzanie pism procesowych. Równie ciekawą opcją może być związanie swojej przyszłości zawodowej z urzędami oraz sądem w roli pracownika wspomagającego. Studenci często znajdują zatrudnienie w prywatnych firmach lub decydują się na założenie własnej działalności gospodarczej. Warto pamiętać, że aby uzyskać prawa do wykonywania zawodu sędziego, notariusza, rady prawnego, adwokata czy prokuratora, należy odbyć trzyletnią aplikację oraz zdać egzamin państwowy.