Studia na kierunku Ekonomia w Trójmieście. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)

Studia na kierunku Ekonomia w Trójmieście. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)
Studia na kierunku Ekonomia w Trójmieście. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Studia na kierunku Ekonomia w Trójmieście. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Studia stacjonarne.

Studia stacjonarne są najczęściej występującą formą kształcenia i kandydaci na studia ekonomiczne w Trójmieście mogą mieć pewność, że otrzymają możliwość zdobywania wiedzy w tym trybie. A czym on się charakteryzuje? Studia stacjonarne nazywane są także studiami dziennymi, a dlatego, że polegają na uczęszczaniu na uczelnię od poniedziałku do piątku i odbywaniu zajęć, które rozpoczynają się zwykle w godzinach porannych.

Taka forma kształcenia pozwala na łagodniejsze rozłożenie zajęć i w pewnym sensie stopniowe zdobywanie wiedzy. Daje studentom więcej czasu na prowadzenie dyskusji, zadawanie pytań, wyjaśnianie niejasności, czy też powtarzanie materiału sprawiającego trudności.

Studia stacjonarne to bezpłatny tryb nauczania, ale należy pamiętać o tym, iż jest on bezpłatny wyłącznie w uczelniach publicznych. Za kształcenie stacjonarne w uczelni niepublicznej należy ponosić opłaty.

 

Studia niestacjonarne.

Studia niestacjonarne przyjmują dwie formy kształcenia: wieczorową i zaoczną. Pierwsza z nich, podobnie do studiów dziennych, zakłada uczęszczanie na uczelnię od poniedziałku do piątku. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż coraz częściej zdarza się, że studia wieczorowe bywają wieczorowymi tylko nazwy. Oznacza to, że zamiast realizowania zajęć w godzinach popołudniowych i wieczornych, realizowane są one nawet przez cały dzień. Warto zaznaczyć także, iż forma wieczorowa występuje coraz rzadziej w ofertach dydaktycznych.

Studia zaoczne możemy określić mianem studiów weekendowych. Ta forma kształcenia polega na uczęszczaniu na uczelnię w soboty i niedziele, bądź w piątki, soboty i niedziele. Zajęcia realizowane są w ramach tzw. zjazdów, organizowanych zazwyczaj co dwa tygodnie.

Studia zaoczne, z racji tego, że odbywają się w weekendy i na dodatek raz na jakiś czas mają specyficzny charakter. Wymagają od studentów większej samodzielności i opanowywania części obowiązującego materiału we własnym zakresie. Mówiąc wprost, podczas zjazdów nie ma czasu na dogłębne analizowanie każdego tematu.

Studia niestacjonarne są płatne. W każdej uczelni. Niezależnie od tego czy kształcimy się w uczelni publicznej czy niepublicznej, za naukę należy ponosić opłaty.

 

Jak podjąć decyzję?

Osoby decydujące się na studiowanie Ekonomii w Trójmieście otrzymują wybór formy kształcenia, a zatem mogą uczyć się stacjonarnie i niestacjonarnie. Pomimo różnic jakie występują między tymi trybami należy zaznaczyć, że elementem wspólnym jest program kształcenia. Studenci stacjonarni i niestacjonarni zdobywają taką samą wiedzę, rozwijają te same umiejętności, a otrzymany po wszystkim dyplom posiada taką samą wartość.

Chcąc podjąć decyzję o wyborze formy kształcenia warto zastanowić się nad tym, jak chcemy poprowadzić swoje studia. Warto zadać sobie pytanie czy chcemy skupić się wyłącznie na nauce i uczęszczaniu na zajęcia, czy też chcemy połączyć naukę z jakimiś innymi obowiązkami, na przykład natury zawodowej. Prawdą jest, że większość studentów podejmujących pracę w trakcie nauki czyni to na studiach zaocznych. W tygodniu pracują, w weekendy się uczą. W takim trybie znacznie łatwiej się pogodzić różne obowiązki, choć nie oznacza to, że na studiach dziennych jest to zupełnie niemożliwe.

Osoby planujące studia ekonomiczne na uczelni publicznej zwracają uwagę na aspekt finansowy, gdyż studia stacjonarne są bezpłatne, a niestacjonarne odpłatne. Kandydaci na uczelnie niepubliczne nie mają takiego dylematu, ponieważ za każdą formę kształcenia muszą zapłacić.

Sprawdź

Kierunki studiów w Trójmieście

Studia w Trójmieście

Ekonomia w Trójmieście

WSZYSTKO O KIERUNKU EKONOMIA - GDAŃSK, GDYNIA, SOPOT

Komentarze (0)