Każdy maturzysta, który myśli o kontynuowaniu nauki na uczelniach wyższych stanie przed trudnym wyborem trybu nauczania. Decyzja ta jest niekiedy bardo trudna i wymaga wielu przemyśleń oraz rozważenia wszystkich za i przeciw danej formy kształcenia. Dla osób niezdecydowanych powstał poniższy artykuł, w którym szczegółowo przedstawiono studia stacjonarne oraz niestacjonarne.
Studia stacjonarne, dawniej nazywane także dziennymi, od lat cieszą się popularnością wśród przyszłych studentów, którzy dostrzegają wiele zalet w tej formie nauczania. Powyższy tryb kształcenia zakłada realizacje zajęć od poniedziałku do piątku, zarówno w godzinach porannych jak i popołudniowych. To pozwala zachować regularność, która z kolei wpływa na efektywniejsze przyswajanie materiału i tym samym osiąganie lepszych wyników w nauce.
Jednak wyżej wspomniana regularność dla niektórych może być wadą. Napięty harmonogram zajęć uczelnianych zazwyczaj uniemożliwia podjęcie pełnoetatowej pracy lub realizowanie drugiego kierunku studiów. Jednak studenci nadal mogą pogodzić naukę z pracą w niepełnym wymiarze godzin lub z pracą dodatkową.
Niewątpliwą zaletą studiów stacjonarnych jest fakt, że są one bezpłatne, dzięki czemu każdy ma możliwość zdobycia wyższego wykształcenia. Nauka na uczelniach publicznych jest w pełni finansowana z budżetu państwa. Studia realizowane na uczelniach niepublicznych są zazwyczaj dodatkowo płatne.
Studia niestacjonarne można realizować w trybie zaocznym i wieczorowym. W przypadku pierwszej opcji zajęcia będą realizowane w formie zjazdów odbywających się od piątku/soboty do niedzieli. Natomiast studia wieczorowe, które niekiedy są takimi tylko z nazwy, odbywają się codzienne w godzinach porannych lub popołudniowych. W obu powyższych przypadkach zajęcia mają miejsce w siedzibie uczelni. Kolejną formą kształcenia są studia online, realizowane za pomocą dedykowanej platformy e-learningowej. Jednak część zajęć i warsztatów wymaga obecności studenta na uczelni. Przed przystąpieniem do rekrutacji na kierunek logistyka w Katowicach i woj. śląskim warto zapoznać się z ofertą dostępnych trybów nauczania.
Zaletą studiów niestacjonarnych realizowanych w trybie zaocznym jest możliwość pogodzenia nauki z rozwojem zawodowym. Weekendowa forma kształcenia sprawia, że studenci mogą podjąć pracę w pełnym wymiarze godzin lub jednocześnie realizować drugi kierunek studiów.
Jednak studia zaoczne mają także swoje wady, na które należy zwrócić uwagę podejmując decyzję dotyczącą trybu kształcenia. Jedną z ważniejszych jest konieczność uiszczenia opłaty za każdy semestr nauki, zarówno na uczelniach publicznych, jak i niepublicznych, co dla wielu osób może być znaczną przeszkodą. Decydując się na ten tryb nauczania trzeba być przygotowanym na konieczność poświęcania większej ilości czasu na samodzielną naukę i powtarzanie materiału niż w przypadku studiów stacjonarnych.
Maturzyści stojący przed wyborem trybu nauczania powinni dokładnie przeanalizować dostępne opcje i podjąć decyzję dopasowaną do swoich możliwości i trybu życia. Przyszli studenci muszą wziąć pod uwagę następujące kwestie:
Jednym z ważniejszych czynników jest oczywiście nasza sytuacja finansowa, która ma decydujący wpływ na ostateczną decyzję. Jednak warto pamiętać, że uczelnie coraz częściej wychodzą naprzeciw studentom wprowadzając atrakcyjne promocje i możliwość płatności ratalnej, co dla wielu osób jest dużym ułatwieniem.