Ekonomia w Lublinie jest kierunkiem, który zawsze będzie chętnie obierany. W jego przestrzeni funkcjonuje wiele interesujących zagadnień, które najchętniej poznają ci, których ciekawi szeroko rozumiany świat finansów i gospodarki.
Kandydaci na studia ekonomiczne w Lublinie mają szerokie pole wyboru, ponieważ Ekonomię można studiować w co najmniej kilku uczelniach, zarówno publicznych jak i niepublicznych. Oferują one interesujące, bogate programy kształcenia, nierzadko rozbudowane o specjalności, które pozwalają na rozwój kompetencji teoretycznych, praktycznych i społecznych, zgodnych z oczekiwaniami rynku pracy.
Z wiedzą ekonomiczną związanych jest wiele zawodów; od księgowego po menedżera. To pokazuje, że na wykształcenie z tego obszaru istnieje duże zapotrzebowanie.
Ekonomia jest kierunkiem, którego głównym celem jest pozyskanie wszechstronnej wiedzy ekonomicznej oraz przygotowanie do wykonywania zawody ekonomisty, a więc specjalisty w dziedzinie gospodarowania zasobami finansowymi, ludzkimi i materialnymi. Co ważne, studenci otrzymują niezbędną wiedzę do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej oraz swobodnego poruszania się w europejskiej przestrzeni społeczno- gospodarczej.
Osoby decydujące się na studiowanie Ekonomii muszą przygotować się intensywną naukę. Programy kształcenia są bogate, a odnaleźć w nich można między innymi takie przedmioty jak:
W toku studiów studenci Ekonomii poznają specyfikę procesów ekonomicznych i praktykę decyzyjną na poziomie analiz mikroekonomicznych, mechanizmy ekonomiczne działające w sferze międzynarodowych stosunków gospodarczych, przepisy prawne i umowy obrotu gospodarczego, zasady ewidencji księgowej i sporządzania sprawozdań finansowych, społeczne i historyczne uwarunkowania procesów ekonomicznych, czy uwarunkowania systemu legislacyjnego.
Lista nabywanych w toku studiów ekonomicznych umiejętności jest bardzo długa. Czy jakieś można wyróżnić? Do tego grona na pewno należą:
Na studiach ekonomicznych można nabyć również szeregu kompetencji, zwłaszcza kompetencji przedsiębiorczych. Jakie są to kompetencje? Na przykład: przygotowywania biznesplanu, prowadzenia księgowości, dokumentowania działalności gospodarczej, pozyskiwania finansowania działalności gospodarczej, czy przygotowywania profesjonalnych planów rozwoju działalności biznesowej, uwzględniając specyfikę branżową.
Trudno wyobrazić sobie, aby popyt na wiedzę ekonomiczną spadł z nieprawdopodobną siłą, bądź przestał istnieć w ogóle. Owszem, konkurencja na rynku pracy jest duża, ale po to zdobywamy na studiach w Lublinie umiejętności i kompetencje, aby poradzić sobie z każdą sytuacją i każdymi przeciwnościami.
Jak już wspomnieliśmy, zawodów związanych z wiedzą ekonomiczną jest dosyć sporo. Można zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami, rzeczoznawcą majątkowym, księgowym, doradcą inwestycyjnym, agentem ubezpieczeniowym. Do miejsc, w których można wykorzystać pozyskaną na studiach wiedzę należą między innymi: przedsiębiorstwa produkcyjne i usługowe, biura rachunkowe, banki, zakłady ubezpieczeń, instytucje administracji publicznej, czy służby finansowe.
Sprawdź