Zastanawiając się nad studiowaniem Architektury w Lublinie możemy mieć pewność, iż jest ona realizowana w trybie stacjonarnym. To zdecydowanie najpowszechniejsza forma kształcenia, zwłaszcza w przestrzeni najpopularniejszych i najchętniej obieranych kierunków. Studia stacjonarne to inaczej studia dzienne, które charakteryzują się tym, iż studenci uczęszczają na uczelnie w tygodniu, czyli od poniedziałku do piątku, realizując zajęcia od godzin porannych.
Każdy dzień nauki wypełniony jest zajęciami i możemy odnieść wrażenie, że kształcenie w ramach studiów stacjonarnych rozłożone jest równomiernie. Charakter tej formy pozwala na bardziej dogłębne analizowanie zagadnień, stawianie większej ilości pytań, a gdy zachodzi potrzeba to i powtarzanie materiału.
Osoby, które planują kształcić się w uczelniach publicznych bardzo często zwracają uwagę na aspekt finansowy, ponieważ właśnie w tych, i tylko w tych uczelniach kształcenie w ramach studiów dziennych jest bezpłatne.
Planując studia architektoniczne należy dokładnie zaznajamiać się z katalogami dydaktycznymi. Dlaczego? Ponieważ zdarza się, iż nie występują one w formie niestacjonarnej. Jeśli istnieje jednak możliwość podjęcia kształcenia w takim trybie, należy zapoznać się z ofertą jeszcze uważniej, ponieważ studia niestacjonarne dzielą się na dwa rodzaje. Są to studia wieczorowe i studia zaoczne.
Studia wieczorowe oferowane są stosunkowo rzadko, a okres ich popularności minął jakiś czas temu. Z tego względu też nastąpiły pewne przemiany, o których należy wiedzieć. Studia wieczorowe charakteryzują się tym, iż zajęcia w ich ramach realizowane są od poniedziałku do piątku. Niegdyś, rozpoczynały się one w godzinach popołudniowych i wieczornych. Dzisiaj natomiast zdarza się, iż studia te wieczorowymi są tylko z nazwy, a zajęcia w praktyce odbywają się przez cały dzień.
Studia zaoczne to zdecydowanie popularniejsza forma kształcenia. Śmiało możemy nazwać je studiami weekendowymi, ponieważ polegają one na odbywaniu zajęć w soboty i niedziele, bądź w piątki, soboty i niedziele. Czy każdy weekend należy poświęcić na naukę? Niekonieczne. Zjazdy organizowane są bowiem zazwyczaj co dwa tygodnie.
Z racji innego charakteru oraz innej intensywności odbywania zajęć, studia zaoczne wymuszają na studentach dużą samodzielność w kształceniu. Część materiału muszą opanować sami, a odpowiedzi na niektóre pytania muszą odszukać na własną rękę. Ale nie można ocenić tego jako wady, ponieważ dzięki temu łatwo nabyć istotnych umiejętności, takich jak zarządzanie czasem, systematyczność, czy wyszukiwanie i analizowanie informacji.
Mówiąc o studiach niestacjonarnych trudno pominąć tematu finansowego. Otóż, studia te są płatne. Wszędzie. W każdej uczelni.
Każdy może uczyć się inaczej. Tak samo jak każdy może mieć inny pomysł na kilkuletni proces studiowania. Studia stacjonarne dość często podejmują te osoby, które przyzwyczaiły się do formy kształcenia znanej ze szkoły średniej. Studia niestacjonarne natomiast chętnie wybierają ci, którzy oprócz nauki chcą oddać się jeszcze innym obowiązkom, na przykład natury zawodowej.
Każdy tryb kształcenia jest dobry i oferuje bardzo wiele. Co ważne, między studiami stacjonarnymi a niestacjonarnymi nie występują żadne różnice w aspekcie dydaktycznym. Realizowane są te same programy kształcenia, które mają doprowadzić do tych samych efektów. Nie ma znaczenia czy uczymy się od poniedziałku do piątku, czy w weekendy. Istotne jest to, że uczymy się pilnie, nabywamy umiejętności, a zakres naszych kompetencji rośnie z semestru na semestr.
Sprawdź